Kosiarki do trawy, sekatory, sadzonki...

Kosiarki do trawy, sekatory, sadzonki…

Koniec lata. Dożynki już za nami – Festiwal Pierogów też się właśnie zakończył 🙂 To znak, że trzeba zrobić porządki w naszym domu, życiu, ale przede wszystkim w ogrodzie. Ogródku, działce, podwórzu – jak kto woli 🙂

Wrzesień – uporządkuj ogród na jesień!

Wiele mówi się o tym, że o większy lub mniejszy ogródek trzeba zadbać przede wszystkim wczesną wiosną. Nie twierdzę oczywiście, że nie ma w tym prawdy. Jednak – jako ogrodnik amator z ponad piętnastoletnim doświadczeniem powiem jeszcze tak: wczesna jesień jest pod tym względem niemal tak samo ważna. Wrzesień bywa jeszcze bardzo ciepły, lecz zawsze trafią się zimniejsze noce – pod sam jego koniec trzeba się już liczyć z przymrozkami. Kwitnące rośliny sezonowe należy wówczas podlewać i nawozić tak długo, jak długo kwitną, lecz zaraz po tym przenieść pod dach. Podobnie robimy z domowymi kwiatami, które latem stają na zewnątrz. To także ostatni dzwonek na otulenie na zimę na przykład delikatnych róż.

images

Sadzimy, przesadzamy…

Pierwsza połowa października to jeden z optymalnych okresów na przesadzanie i wsadzanie do ziemi większości drzewek, krzewów i kwiatów. Robimy to gdy nie ma upałów, przy niezbyt deszczowej pogodzie. We wrześniu z kolei sieje się tak zwane rośliny ozime, które następnie trzeba będzie przekopać wczesną wiosną.

kosiarki do trawy elektryczne

Źródło: http://www.gardena.com/pl/lawn-care/lawn-mower/

Wyciągamy kosiarki do trawy!

Mało kto wie, że wczesna jesień to dobry czas na… zakładanie nowych trawników i renowację już istniejących, które z różnych względów nie wyglądają dobrze – na przykład są przerzedzone. We wrześniu – warto pamiętać – trawa rośnie wciąż bardzo intensywnie, stąd w ruch idą nadal kosiarki do trawy. Trawniki kosimy teraz nie rzadziej niż raz w tygodniu. Jeśli nie pada deszcz przez kilka dni z rzędu, pamiętajmy też o ich regularnym podlewaniu. Warto tu polecić szczególnie duże kosiarki do trawy elektryczne – szczególnie gdy nasza połeć trawy jest raczej sporych rozmiarów.

Chwasty, gałęzie i wilki

Jednym z najważniejszych zabiegów ogrodniczych jest też przycinanie drzew i krzewów. Warto wspomnieć tylko, że każdy gatunek wymaga odpowiedniej pory cięcia (służy tu nam specjalny kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest pogoda – najlepiej by był to słoneczny i ciepły dzień. Tym niemniej zawsze warto ciąć albo dość wczesną wiosną, albo nie upalną już jesienią. Wówczas mniejsze gałęzie przycinamy nad pąkiem zewnętrznym, gdy odrost rośnie pionowo, lub też tuż nad pąkiem górnym, jeśli jest to  gałązka rosnąca poziomo. Gdy mamy ogród niewielkich rozmiarów, najlepszym narzędziem wydaje mi się tradycyjny sekator ogrodowy. Są też specjalne nożyce elektryczne do cięcia wilków i gałęzi (coś a la typowe kosiarki do trawy elektryczne), ale taki zakup wydaje mi się mieć sens tylko przy większej ilości drzewek i krzaków do „ogarnięcia”. Oczywiście wszystkie grubsze gałęzie można też usuwać przy pomocy piły ogrodowej.

 

Author: Tomek

Dodaj komentarz