Czy alergie występują jesienią?

Czy alergie występują jesienią?

Tak, niestety. Alergie wcale nie kończą się wraz z latem i występują, a czasem nawet pojawiają się dopiero na jesień. Dlaczego? ?Wszystkiemu jak zwykle winne są znów rośliny, ale tym razem dołączają do nich także… niektóre grzyby.

Alergie jesienne

U wielu alergików ich objawy nasilają się lub pojawiają właśnie we wrześniu. Alergie takie mają wówczas bardziej złożoną postać. Z początkiem jesieni dramatycznie zwiększa się stężenie zarodników grzybów pleśniowych w powietrzu, które wdychamy… Co się wówczas  z nami dzieje, nietrudno sobie chyba wyobrazić. Tym bardziej że to także jesienną porą o wiele silniej atakują nas roztocza kurzu.

Objawy alergii wrześniowej

Jak rozpoznać te alergie? Wiele osób nie spodziewa się, że to one są odpowiedzialne za problemy ze zdrowiem i gorsze samopoczucie. Tym bardziej jeśli wydaje się nam, że problem nas nie dotyczy – bo przecież przez większą część roku alergikami nie jesteśmy. Typowymi przejawami są wówczas powracający i nasilający się sezonowo katar i kaszel. Typowe jest także zapalenie spojówek – nawet gdy pojawia się na jesień tylko raz. Warto w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem.

6867368-kobieta-ma-katar-900-667

Źródło: zdrowie.dziennik.pl
 Jak złagodzić takie alergie? Najważniejsza jest nadal profilaktyka. Unikamy kurzu i miejsc, gdzie bywają roztocza – piwnic, brudnych strychów, zakurzonych schowków czy na przykład garaży. W miarę możliwości nie dotykamy gnijących liści. Często wietrzymy całe mieszkanie i oczywiście dbamy o ogólną czystość i porządek – odkurzacz niech stanie się więc jesienią naszym najlepszym przyjacielem…
Jeśli to jednak nie pomaga, konieczna jest zwykle profesjonalna pomoc. Pamiętaj, że alergie są schorzeniami przewlekłymi – a nie leczone mogą doprowadzić do chorób dużo groźniejszych, jak astma oskrzelowa! Na sam katar o podłożu alergicznym najlepiej działa zaś doraźnie lek taki jak Claritine Allergy (http://www.claritineallergy.pl). Jeśli masz typowe, dotkliwe alergie, przydać może ci się także specjalny kalendarz pylenia lub prognoza.

 

dreamstime_s_16327240

Źródło: mojealergie.pl

 

Author: Tomek

Dodaj komentarz