Nowy Focus ST - wóz futurystyczny?

Nowy Focus ST – wóz futurystyczny?

Co to jest auto przyszłości? Czym było kiedyś, a czym jest obecnie? Dla mnie idealny jego przykład to nowy Ford Focus ST, który obecnie realizuje marzenia i pomysły rodem z filmów SF sprzed ćwierćwiecza. A jednocześnie ma wszystko to, co miały dwne i co mają obecne auta dobre i bezpieczne.

Na początek

Focus ST, reklamowany jako najbardziej zaawansowany model Forda w dziejach, został wyposażony w liczne nowe technologie. Zaczął być produkowany, w swych wersjach pierwotnych, jeszcze w 2002 roku, ale od tego czasu przeszedł nieco zmian. Występuje dziś jako 3 i 5-drzwiowy w wersji hatchback oraz jako 5-drzwiowe kombi. Wersja obecna posiada przeprojektowane zawieszenie i nieco zmodernizowany układ kierowniczy.

Focus ST

Źródło: http://www.ford.pl/Samochody_osobowe/NowyFordFocusST

Focus ST jako auto przyszłości

Pełna kontrola!

Wprowadzona w tym modelu funkcja Electronic Transitional Stability zintegrowana z elektronicznym układem stabilizacji toru jazdy oraz cały czas analizuje informacje o stabilności pojazdu i dodatkowo monitoruje reakcje kierowcy. Pozwala to nie tylko nas wspomóc, ale i utrzymać precyzję prowadzenia, ekonomiczne zużycie paliwa, oraz pełną kontrolę nad autem podczas nagłych zmian położenia i skrętów, także przy największych prędkościach.Odpowiednio dobrane ogumienie dodatkowo wpływa na wysoką precyzję prowadzenia. Całości dopełnia 6-biegowa skrzynia automatyczna. Manetki pozwalają na szybką zmianę biegów bez konieczności odrywania rąk od kierownicy, co daje nie tylko pełnię kontroli, ale i zwiększone bezpieczeństwo.

Dwie wersje silnika

Ford Focus ST po raz pierwszy będzie niebawem oferowany w dwóch wersjach: z silnikiem wysokoprężnym i benzynowym.Model z silnikiem Diesla łączy praktyczne zalety wykorzystywane na co dzień w jeździe miejskiej z typowo sportowym charakterem. Przez tych, którzy mu zaufali, jest już dziś chwalony pod niebiosa za oszczędność.  A do tego te osiągi! 185-konny silnik TDCi o pojemności 2 litrów zapewnia  przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie 8,1 sekundy przy zużyciu paliwa wynoszącym zaledwie 4,2 l/100.

Komputer na pokładzie

Jest to jeden z pierwszych samochodów wyposażonych w zaawansowany system obsługi głosowej SYNC 2 – także do nawigacji i klimatyzacji. Na ten specjalnie zaprojektowany dla Forda układ składa się też ośmiocalowy i w pełni kolorowy ekran dotykowy, automatyczne sterowanie funkcjami systemu audio, oraz pełna kompatybilność ze współczesnymi telefonami i smartfonami. Jednym słowem  – auto niczym dla Jamesa Bonda.

Podsumowanie-gdybanie

 Gdybym ci ja miał teraz większe pieniądze… To bym pewnie rozważył kupno auta Focus ST. Rozważył – bo fajnych modeli na rynku jest dziś wiele, o czym zresztą niedawno pisałem. Co mnie jednak najbardziej przyciąga w nowym Focusie? Moja lista to:
  1. Tani w obsłudze. Zużycie paliwa na poziomie 6,8l/100
  2. Ekologia! Emisja CO2 równa się 159 g/km
  3. ładna linia nadwozia
  4. Piękna deska rozdzielcza (na zdjęciu poniżej)
  5. Doskonałe przyśpieszenie
  6. Bezpieczeństwo – wynikające z inteligentnego wspomagania jazdy.

Focus ST

Źródło: ford-focus.st
Author: Tomek

Dodaj komentarz