Ogrodzenie domu i ogrodu – niby prosta sprawa. Ot, kilka sztachetek, murek i brama – zdawać by się mogło, że praktycznie wymiana lub montaż ogrodzenia nie powinno sprawiać najmniejszych problemów. A jednak, kto choć raz stanął już przed wyborem metody ogrodzenia swojej posiadłości, ten wie, że łatwo wcale nie jest. Mnogość używanych technologii, ich zróżnicowanie cenowe oraz liczba profesjonalnych firm zajmujących się tego typu konstrukcjami przyprawia o zawrót głowy. Sam wybór jest niezwykle trudny i, dodatkowo, uwarunkowany szeregiem czynników. Zobaczmy więc, w czym możemy wybierać:
Ogrodzenia – rodzaje i zastosowania
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście zwykła siatka ogrodzeniowa lub tzw. ogrodzenia panelowe. Choć rozwiązania te należą do najtańszych oraz najłatwiejszych w montażu, to, nie ukrywajmy, mają spore braki estetyczne. Kiepsko także chronią nasz teren zarówno przed intruzami, jak i wścibskim okiem sąsiadów. Jest to także marne zabezpieczenie przed ucieczką naszych zwierząt – ten typ ogrodzenia sforsują lub pod kopią bez większego trudu.
Ogrodzenia drewniane – ładne i estetyczne, wyjątkowo pięknie prezentuje się naokoło domów zbudowanych w stylu tradycyjnym. Niestety wymaga sporo pracy – drewno na ogrodzenie musi być odpowiednio przygotowywane i zaimpregnowane. Nie obejdzie się także bez prac renowacyjnych w trakcie użytkowania ogrodzenia.
Tradycyjne kute ogrodzenie to coś, co niejednokrotnie podziwiamy wokół starych budowli. To solidne rozwiązanie, które z pewnością wytrzyma dłużej niż klasyczne ogrodzenie. Niestety ma też swoje wady. Przede wszystkim znalezienie rzemieślnika, który byłby w tanie wykonać je solidnie graniczy z cudem, a cena, którą usłyszymy dla większości z nas może okazać się zaporowa. Ten typ ogrodzenia nie zapewni nam także, nawet minimum, prywatności.
Ogrodzenia murowane – to coś dla tych, którzy lubią solidne rozwiązania. Cenowo plasują się dość wysoko, wymagają też stworzenia projektu. Mamy jednak pewność, że w naszym ogrodzie bez przeszkód będą mogły się bawić zarówno małe dzieci, jak i zwierzęta – sforsowanie ogrodzenia będzie dla nich praktycznie niemożliwe. Jednocześnie ciekawskie oko sąsiada zostanie po swojej stronie płotu. Do zalet takiego rozwiązania należy także jego elastyczność – kamienne słupki, murki i podmurówki możemy dowolnie łączyć z kutymi lub drewnianymi elementami.