Najwyższe na świecie

Najwyższe na świecie

135 – tyle wzniósł człowiek budynków mierzących ponad 300 metrów wysokości. O takim osiągnięciu pierwszy konstruktorzy drapaczy chmur nawet nie śmieli marzyć. Od momentu, kiedy Empire State Building mógł poszczycić się mianem najwyższego budynku na świecie, wydarzyło się najwięcej. Światowe potęgi walczą o wysokości wieżowców, a tytuł „najwyższego” dość dynamicznie zmienia właściciela. Jak obecnie plasuje się czołówka najwyższych światowych budowli?

Najwyższe na świecie

Zaprojektowany przez architektów z biura Skidmore, Owings and Merill Burdż Chalifa jak na razie nie ma sobie równych. Ten mierzący 828 metrów wieżowiec znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i posiada tytuł najwyższego budynku na świecie od 2010 roku. Jego budowa kosztowała, bagatelka, ponad 1,5 miliarda dolarów.


Shanghai Tower, a właściwie Shanghai World Financial Center to aż 632 metry, licząc od podstawy budynku do jego strukturalnego wierzchołka. Budynek ten znajduje się oczywiście w Szanghaju, a do użytku został oddany w 2017 roku.

Najwyższe na świecie

Abradż al-Bajt to oryginalny kompleks hotelowy znajdujący się w Mekce na terenie Arabii Saudyjskiej. Budynek ten nie jest co prawda najwyższy ale poszczycić może się kilkoma innymi rekordami, m.in. największej tarczy zegarowej, najwyższego zegara wieżowego na świecie lub największego budynku pod względem powierzchni.


Ping An Finance Center to kolejny pokaźnego wzrostu wieżowiec znajdujący się w Chinach. Ten mierzy 599,3 metry i jest obecnie najwyższym biurowcem na świecie.


Do Korei Południowej należy piąte miejsce na liście najwyższych budynków. To właśnie w tym państwie znajduje się Lotto World Tower, mierzący 554,8 metra wysokości budynek to nie tylko 123 piętra naziemne, ale i sześć pięter znajdujących się pod powierzchnią ziemi.

Author: Tomek

Dodaj komentarz