Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii

Ceny energii elektrycznej w stosunku do przeciętnych polskich zarobków są dosyć wysokie, a na dodatek nadmierne zużycie energii zdecydowanie nie służy środowisku naturalnemu. Mamy zatem co najmniej dwa argumenty przemawiające za tym, by zadbać o zmniejszenie ilości zużywanej w naszym domu energii.

Krótki przewodnik

Wszystko co “zielone”, to jest przyjazne dla środowiska, stało się nadzwyczaj modne w ostatnich latach. Dziś wypada mieć przyjazny środowisku komputer czy samochód, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało – ostatecznie, są pewne produkty, które zawsze będą w jakiś sposób szkodziły środowisku. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazani na zatruwanie przyrody. Można nieco zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko, choćby stosując kilka kroków opisanych poniżej.

http://www.menopauza.pl/content_picture/full_size/____OHXRR_J_.jpg
www.menopauza.pl
  1. Wyłączaj urządzenia. Wiele osób kończących pracę z komputerem zapomina o tym, by wyciągnąć wtyczkę z gniazdka. Często używanym argumentem jest stwierdzenie, że współczesne komputery potrzebują tak minimalnej ilości energii, że właściwie nie ma to znaczenia. Cóż, niestety jest to nieprawda. Szacuje się bowiem, że odłączenie niepracującego komputera od gniazdka zmniejsza zużycie energii nawet o ponad 40 procent! Co by nie mówić, to spora ulga zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela. A ponadto, abstrahując już od wszystkiego, wyłączając urządzenie z gniazdka eliminujesz ryzyko pożaru, które może pojawić się w przypadku zwarcia w instalacji elektrycznej.

    energia2
    Źródło: s3.egospodarka.pl
  2. Nie wyłączaj światła. Tak, to nie pomyłka! Jeśli wychodzisz z pomieszczenia na kilka minut, nie wyłączaj światła. Warto bowiem pamiętać o tym, że każdy cykl włączania żarówki nie tylko skraca jej żywotność, lecz również znacznie zwiększa przepływ energii przez nią. A co za tym idzie? Oczywiście, większa szkodliwość dla środowiska!
Author: Tomek

Dodaj komentarz