pole

Oznaki wiosny, które nie muszą zwiastować wysokich temperatur

Przesunięcie pór roku zauważalne jest na całym świecie. W ostatnich latach wiosna pojawiała się dopiero w maju a przecież w kalendarzu, widnieje pod datą 20 marca. Zima natomiast zaczyna ostro doskwierać dopiero w styczniu, a jej czas nadchodził zwykle w grudniu. Jesień i wiosna to dwie zacierające się pory roku. Lato jest upalne, ale mija tak szybko, że trudno nawet zaplanować sobie czas urlopu.

Pierwszy dzień meteorologicznej wiosny

wiśnia
źródło: https://pixabay.com/

Synoptycy przyjmują, że od marca do maja rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. Określa się ją na podstawie temperatur, ciśnienia oraz rodzaju opadów, które pojawiają się zwykle od marca. Padający deszcz oraz temperatury powyżej zera są dla synoptyków sygnałem, że pora roku się zmienia. Prawdziwą wiosną w pełni, możemy nazwać okres, w którym temperatury oscylują wokół 5-15 stopni Celsjusza. Przyroda powinna obowiązkowo dać nam sygnał do tego, że pora roku zmienia się na nową. Są nim pierwsze przebiśniegi, krokusy i wegetacja traw. Na drzewach widzimy powoli przebijające się listki. Opóźnić ten proces mogą silne wiatry oraz opady marznącego deszczu i nocne przymrozki, które mogą pojawić się także w czerwcu.

Sygnały wiosny, którym nie powinniśmy wierzyć

wiosna
źródło: https://pixabay.com/

W wiadomościach słyszeliście, że niedźwiedzie w tatrach obudziły się z zimowego snu, a gęsi przyleciały do nas z całymi rodzinami. Ptaki to jeden ze zwiastunów zmiany aury, który nie musi zdarzyć się nagle. Niejednokrotnie w dziejach zdarzało się, że bociany przylatywały jeszcze w czasach przymrozków o pory deszczowej we wschodniej Europie. Zwierzęta posiadają instynkt, który u ludzi został upośledzony z biegiem rozwoju. Niemniej nie jest to instynkt przewidywania przyszłości a wyczuwania zmian ciśnienia i temperatury. Również nowe zapachy, które pojawiają się w powietrzu, sprawiają że wiele zwierząt rozpoczyna wtedy sezon godowy i zaczyna żerować.

Żeby nie rozczarować się niepotrzebnie, nie nastawiajmy się na wiosnę na początku marca. Nie chowajmy też ciepłej kurtki i czapki do szafy, aż do 22 marca. Silny wiatr spowoduje, że nasz układ odpornościowy będzie miał dużo pracy, a wyziębienie ciała zaczynając od głowy, jest zawsze niebezpieczne i może prowadzić do dużych problemów zdrowotnych.

Author: Tomek

Dodaj komentarz