podatek

Zwrot podatku po wypełnieniu zeznania podatkowego

Osobom, które rozliczają się z niepracującym małżonkiem, mają wielodzietną rodzinę lub pracują na umowie śmieciowej praktycznie zawsze, przysługuje zwrot podatku. To suma pieniędzy, której wysokość zależy od wielu czynników. Dla niektórych osób jest bardzo ważna, ze względu na sytuację materialną. Inni traktują ją jako bonus do wypłaty lub regularnie przeznaczają na konkretny celu, lub odkładają na czarną godzinę.

Kiedy otrzymam zwrot podatku?

pieniądze
źródło: https://pixabay.com/

Na to pytanie jest kilka odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę sposób wypełnienia PIT-u, czas jego wysłania oraz ewentualne błędy, które będą musiały być skorygowane. Oto kilka możliwych sytuacji.

1. PIT przesłany drogą elektroniczną do końca marca – zwrot 1-3 tygodnie (Poczta Polska)
2. PIT przesłany drogą elektroniczną w kwietniu – 2-4 tygodnie (Poczta Polska)
3. PIT przesłany drogą elektroniczną do końca marca – 1-2 tygodnie (pieniądze na konto)
4. PIT przesłany pocztą – 3-5 tygodni
5. PIT przesłany pocztą i wymuszona korekta zeznania – czas nieokreślony.

Zwykle urząd skarbowy już po tygodniu od otrzymania zeznania w formie elektronicznej przesyła pieniądze na konto lub przekazuje je poczcie do doręczenia. Poczta Polska działa jak ślimak. Bywa, że dostarcza pieniądze po 2 tygodniach od ich otrzymania.

Szybki zwrot dzięki E-Deklaracji

komputer
źródło: https://pixabay.com/

Warto zacząć regularnie wypełniać PIT w programie lub online oraz wysyłać deklarację przez internet. Zwrot podatku nastąpi wtedy w ciągu maksymalnie 3 tygodni. Średni czas to 9 dni roboczych. Pracodawcy, którzy zwlekają z udostępnieniem PIT-37 swoim pracownikom, wpływają na ich niekorzyść. Mimo iż zwrot podatku to jedna z opcji, wiele polskich rodzin oczekuje go, ponieważ ich zarobki nie są wystarczające lub dzielą się na pół, ponieważ partner jest bezrobotny, lub pracuje na umowie śmieciowej.

Średnia kwota zwrotu

Małżeństwo bez dzieci, w którym pracuje tylko jedna osoba, otrzymuje średnio 550 złotych zwrotu podatku. Doliczając do tego ulgi na internet, dzieci, wydatki budowlane, rehabilitacyjne, czy faktury za leki kwota może się podwoić. W przypadku umowy o dzieło, w której ubezpieczenie zdrowotne jest opłacane indywidualnie, przysługuje 10% zwrotu łącznej kwoty ubezpieczenia, jaką ponieśliśmy. Tym samym zwrot podatku rośnie nawet do 1500 złotych. Programy do wypełniania deklaracji za rok 2016, pomagają nam wybrać ulgi z dostępnej listy. Jeżeli zwrot podatku jest dla ciebie ważnym zastrzykiem gotówki na pierwszy kwartał roku, powinieneś wysyłać PIT online.

Author: Tomek

Dodaj komentarz