Kostka brukowa należy obecnie do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przede wszystkim do aranżacji estetycznych podjazdów, oryginalnych ścieżek ogrodowych, eleganckich tarasów i balkonów oraz wielu innych nawierzchni. Daje nieograniczone wręcz możliwości tworzenia fantazyjnych, często zaskakujących kompozycji, które idealnie komponują z elewacją budynku i jego otoczeniem. Kostka brukowa jest wprawdzie trwała i stosunkowo odporna na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych, ale wymaga regularnego oczyszczania i odpowiedniej pielęgnacji.
Usuwanie zabrudzeń z kostki brukowej
W codziennej eksploatacji kostka brukowa narażona jest przede wszystkim na różnorodne zabrudzenia. Gromadzący się kurz, błoto, osady, pleśń, chwasty, mchy, pozostałości gnijących liści czy plamy oleju wyglądają nieestetycznie i psują cały efekt. Można je usunąć zazwyczaj w prosty sposób, wykorzystując myjkę ciśnieniową oraz odpowiednie środki czyszczące i pielęgnacyjne. Zdaniem specjalistów kostka brukowa powinna być myta co najmniej 2-3 razy w roku (najlepiej myjką ciśnieniową). W ten sposób można usunąć zarówno nieczystości związane ze standardowym użytkowaniem, jak i organiczny nalot. W przypadku tłustych, trudnych do usunięcia plam z tłuszczu (np. oleju silnikowego, z grillowanego mięsa) doskonale sprawdzają się specjalne odplamiacze olejowe. W ofercie poszczególnych producentów dostępne są obecnie środki, które nie powodują niekorzystnych zmian strukturalnych i kolorystycznych w kostce brukowej.
Usuwanie mchów i chwastów
Wiosną na powierzchni kostki brukowej lub w spoinach pojawiają się chwasty i mchy, zwłaszcza w wilgotnych i zacienionych miejscach. W efekcie nawierzchnia staje się śliska po deszczu i niebezpieczna. Najprostszą metodą jest ręczne (tzw. mechaniczne) usunięcie zbędnych i brzydkich roślin, które szpecą podjazd, ścieżkę ogrodową czy taras. Chwasty należy usuwać dokładnie z korzeniami, ponieważ usuwanie wyłącznie zielonej części rośliny powoduje szybkie jej odrastanie. Przy intensywnym wzroście chwastów warto natomiast wykorzystać palnik gazowy. W ostateczności natomiast, gdy inne sposoby nie eliminują problemu, można sięgnąć po specjalne preparaty do zwalczania chwastów dostępne w każdym sklepie ogrodowym.
Impregnacja kostki brukowej
Ważnym elementem pielęgnacji kostki brukowej jest odpowiednia impregnacja. Zabieg gwarantuje wielomiesięczną ochronę materiału przed zabrudzeniami i negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, a także znacznie ułatwia kolejne prace czyszczące. Skutecznie zapobiega odpryskom, wchłanianiu brzydkich plam oraz wydłuża trwałość kostki brukowej. Odpowiedni preparat do impregnacji hamuje wzrost mchów i chwastów, tworząc cienką warstwę, która utrudnia wpadnięcie nasion w szczeliny między poszczególnymi kostkami. Zdecydowana większość producentów impregnuje wprawdzie kostkę brukową już na linii produkcyjnej, ale warto dodatkowo zabezpieczyć materiał po wykonaniu nawierzchni.