Smoczek dla niemowlaka – jaki wybrać?

Smoczek dla niemowlaka – jaki wybrać?

Smoczek dla niemowlaka to gadżet, który potrafi wzbudzać niemałe kontrowersje. Na pewno ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Warto jednak wiedzieć, że dobry i używany z umiarem smoczek nie wpłynie negatywnie na zgryz dziecka, nie spowoduje nagle problemów z wymową i nie zaburzy naturalnego odruchu ssania. Dlatego tak ważne jest, aby smoczek dla niemowlaka nie był wyborem z przypadku. Nie kupujmy smoczków pod wpływem chwili, kierując się ładnym kolorem lub fajnym designem. Na co zwrócić uwagę wybierając smoczek?

Smoczek dla niemowlaka powinien mieć odpowiednią budowę

Zacznijmy od rączki smoczka. Warto zwrócić uwagę na to, aby była gładka i solidnie zamocowana. Taka rączka nie może posiadać ostrych brzegów i żadnych innych ostrych elementów, którymi maluszek mógłby się zranić.

Następnie główka smoczka. W sklepach znajdziemy dziś smoczki z główkami lateksowymi, kauczukowymi oraz silikonowymi. Te ostatnie są trwałe, nie mają smaku oraz zapachu i to jest dużą ich zaletą. Lateksowe smoczki mają to do siebie, że posiadają nieprzyjemny posmak gumy i mogą niezbyt przyjemnie pachnieć. Warto wybierać smoczki, których główka przypomina kształtem kobiecą brodawkę wraz z otoczką. Zazwyczaj takie smoczki są określane mianem dynamicznych lub ortodontycznych. Końcówka smoczka powinna być miękka w tej części, która znajduje się w buzi dziecka, a twardsza w części znajdującej się między wargami. Dzięki temu mięśnie odpowiedzialne za rozwój zgryzu i aparatu mowy będą odpowiednio stymulowane – dokładnie tak, jak podczas ssania piersi mamy.

Smoczek dla niemowlaka – jaki wybrać?

I ostatni element – tarcza smoczka. To ta część, do której przymocowana jest gumka, którą ssie dziecko. Przede wszystkim powinna być ona dopasowana wielkością do twarzy maluszka i… nie może zasłaniać noska! Dobra tarcza będzie posiadać maleńkie otworki, które zadbają o prawidłową cyrkulację powietrza. Tarcza może być okrągła, wyprofilowana lub mieć kształt ósemki. Tak naprawdę nie jest ważne, jaką wybierzesz dla swojego dziecka. Najważniejsze jest, żeby nie była ani zbyt mała, ani też byt duża.

Jak często wymieniać smoczki?

Biorąc pod uwagę fakt, że smoczki powinny być zawsze czyste i higieniczne, należy wymieniać je co miesiąc, w najgorszym wypadku, co półtora miesiąca. Smoczek dla niemowlaka należy wymienić na nowy również wtedy, kiedy jest uszkodzony – chociażby w niewielkim stopniu. Wymianie podlega smoczek, którego gumowa część zrobiła się matowa lub popękana.

Jak bezpiecznie używać smoczków?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby przed pierwszym użyciem wysterylizować smoczek. Później przed każdym podaniem go dziecku należy go wymyć i wyparzyć. Jeśli smoczek upadnie na podłogę – koniecznie go wysterylizuj. Nie oblizuj smoczka, bo w ten sposób możesz zarazić dziecko próchnicą lub groźną w skutkach infekcją. Nigdy nie mocz smoczka w herbacie czy soczku, bo znajdujący się w nich cukier jest pożywką dla drobnoustrojów. I jeszcze jedno. Smoczek musi być zawsze dopasowany do wieku dziecka. Innego smoczka potrzebuje maluch, który ma 4 tygodnie, a innego dziecko półroczne. Informacja o wieku, dla jakiego przeznaczony jest smoczek, znajduje się na opakowaniu.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz