Pielęgnacja trawnika wiosną

Pielęgnacja trawnika wiosną

TrawnikWybór dobrych ziaren trawy oraz regularne podlewanie trawnika stanowią zaledwie połowę sukcesu. Odpowiednio pielęgnowany trawnik jest nie tylko powodem do dumy dla właściciela, ale także miejscem aktywnego odpoczynku dla młodszych i starszych. Do regeneracji trawnika po zimie należy przystąpić już w momencie, kiedy znikają przymrozki, a słupki termometru zaczynają przekraczać 10 stopni Celsjusza.

Wiosenne porządki trawnika

W pierwszej kolejności należy się pozbyć wszelkich zanieczyszczeń: uschniętych liści, starych patyków, resztki suchej trawy i innych drobiazgów, jakie znajdują się na trawniku. Drugim krokiem jest wertykulacja, czyli nacinanie darni w celu usunięcia filcu na powierzchni ziemi (tworzącego zbite pędy oraz obumarłe fragmenty roślin) lub aeracji (nakłuwanie w celu napowietrzenia gleby), po której warto rozsypać na trawniku wieloskładnikowy nawóz lub przydomowy kompost. Bardzo korzystnie wpływa to na mikroflorę i faunę glebową, której z pewnością brakuje podstawowych mikroelementów po długim okresie zimowej wegetacji. Pierwsze koszenie trawy należy wykonać wiosną, czy wysokość roślin osiągnie około 8-10cm. Nie trzeba od razu korzystać z drogich kosiarek, wystarczy kupić ręczne urządzenie, w którym głowica żyłkowa równomierne ścina trawę.

https://youtu.be/kupAVpPKJBE

Magiczna triada: nawożenie – podlewanie – koszenie

Trawa jest bardzo wrażliwa na przesuszenie, dlatego należy ją regularnie podlewać i nawozić. Nawóz powinien zawierać spore ilości azotu oraz fosforu, które regularnie, co 2-3 miesiące rozsypuje się na powierzchni gleby i obficie zrasza wodą, by się rozpuścił i wchłonął w system korzeniowy roślin. Lepiej jest podlewać rzadziej a intensywniej, niż często a słabo, dlatego warto zainwestować w specjalne przenośne zraszacze lub automatyczne systemy do podlewania. Koszenie to najważniejszy etap w pielęgnacji trawnika, bowiem wymaga regularności związanej ze ścinaniem trawy oraz dbaniem o dobrą jakość sprzętu. Głowica do podkaszarki spalinowej bardzo szybko się eksploatuje, nie zawsze można kupić w sklepach oryginalny element, dlatego wybierając  kosiarkę warto wybrać tę umożliwiającą instalację uniwersalnej głowicy żyłkowej. Ostatnim elementem jest odchwaszczanie – tu jednak warto mieć świadomość, iż jest to często bardzo żmudne zajęcie, wymagające wręcz anielskich pokładów cierpliwości. Rzadko kiedy murawa trawnika jest idealnie gładka, pozbawiona chwastów, ponieważ są odporne na ścinanie, a dodatkowo „kradną” substancje odżywcze trawy.Liść na trawniku

 

Author: Tomek

Dodaj komentarz