Wybór dobrych ziaren trawy oraz regularne podlewanie trawnika stanowią zaledwie połowę sukcesu. Odpowiednio pielęgnowany trawnik jest nie tylko powodem do dumy dla właściciela, ale także miejscem aktywnego odpoczynku dla młodszych i starszych. Do regeneracji trawnika po zimie należy przystąpić już w momencie, kiedy znikają przymrozki, a słupki termometru zaczynają przekraczać 10 stopni Celsjusza.
Wiosenne porządki trawnika
W pierwszej kolejności należy się pozbyć wszelkich zanieczyszczeń: uschniętych liści, starych patyków, resztki suchej trawy i innych drobiazgów, jakie znajdują się na trawniku. Drugim krokiem jest wertykulacja, czyli nacinanie darni w celu usunięcia filcu na powierzchni ziemi (tworzącego zbite pędy oraz obumarłe fragmenty roślin) lub aeracji (nakłuwanie w celu napowietrzenia gleby), po której warto rozsypać na trawniku wieloskładnikowy nawóz lub przydomowy kompost. Bardzo korzystnie wpływa to na mikroflorę i faunę glebową, której z pewnością brakuje podstawowych mikroelementów po długim okresie zimowej wegetacji. Pierwsze koszenie trawy należy wykonać wiosną, czy wysokość roślin osiągnie około 8-10cm. Nie trzeba od razu korzystać z drogich kosiarek, wystarczy kupić ręczne urządzenie, w którym głowica żyłkowa równomierne ścina trawę.
https://youtu.be/kupAVpPKJBE
Magiczna triada: nawożenie – podlewanie – koszenie
Trawa jest bardzo wrażliwa na przesuszenie, dlatego należy ją regularnie podlewać i nawozić. Nawóz powinien zawierać spore ilości azotu oraz fosforu, które regularnie, co 2-3 miesiące rozsypuje się na powierzchni gleby i obficie zrasza wodą, by się rozpuścił i wchłonął w system korzeniowy roślin. Lepiej jest podlewać rzadziej a intensywniej, niż często a słabo, dlatego warto zainwestować w specjalne przenośne zraszacze lub automatyczne systemy do podlewania. Koszenie to najważniejszy etap w pielęgnacji trawnika, bowiem wymaga regularności związanej ze ścinaniem trawy oraz dbaniem o dobrą jakość sprzętu. Głowica do podkaszarki spalinowej bardzo szybko się eksploatuje, nie zawsze można kupić w sklepach oryginalny element, dlatego wybierając kosiarkę warto wybrać tę umożliwiającą instalację uniwersalnej głowicy żyłkowej. Ostatnim elementem jest odchwaszczanie – tu jednak warto mieć świadomość, iż jest to często bardzo żmudne zajęcie, wymagające wręcz anielskich pokładów cierpliwości. Rzadko kiedy murawa trawnika jest idealnie gładka, pozbawiona chwastów, ponieważ są odporne na ścinanie, a dodatkowo „kradną” substancje odżywcze trawy.