Tuning PC w domu

Tuning PC w domu

Tuning PC w domuNie ulega wątpliwości, iż producenci chcąc zachęcić potencjalnego klienta do kupna ich towaru, próbują różnymi sposobami przekonać ich do tego, iż właśnie jego produkt jest najlepszy. Ciekawe oprogramowanie i innowacyjne aplikacje często zużywają sporą ilość pamięci komputera, znacznie spowalniając jego pracę. Jak wykonać tuning PC w domu, aby uzyskać maksymalną siłę obliczeniową maszyny? Wystarczy usunąć zbędne programy, wymienić je na lżejsze wersje oraz dokupić pamięć RAM.

Zadbaj o wnętrze

  • Przede wszystkim należy odinstalować wszystkie aplikacje i programy, z których się nie korzysta. Wbrew pozorom, wcale nie jest ich tak mało, a warto pamiętać, iż każda z nich uruchomiona w tle (często włączają się automatycznie podczas startu systemu) pobiera określoną ilość pamięci, spowalniając pracę urządzenia. Wystarczy wejść w Panel Sterowania –> Programy i funkcje i pozbyć się tych aplikacji, z których się nie korzysta. Bardzo często podczas instalacji jednego programu w tle instalują się też inne, zbędne rzeczy.
  • Dobrą metodą jest stosowanie lekkich zamienników popularnych aplikacji i programów, które potrzebują o wiele mniej pamięci RAM, np. oprogramowanie Microsoft Office można zamienić na Open Office, a system Windows zamienić na lekki Ubuntu.
  • Bardzo ważna jest systematyczna defragmentacja dysku twardego. Ciągłe tworzenie i usuwanie plików sprawia, iż poszczególne klastry są losowo zapisywane, na różnych przestrzeniach, przez co dłużej uruchamiają się programy, a komputer wolniej pracuje. Defragmentacja pozwala usunąć stare pliki, porządkuje obecne dane i pozwala zwiększyć wydajność PC.
  • Zainstaluj program CC Cleaner, który pozwoli usuwać pliki tymczasowe (jak chociażby pliki cookies, używane przez przeglądarki), rejestry oraz duplikaty. Będziesz zaskoczony, jak wiele miejsca się może zwolnić na dysku!
  • Warto kupić niedrogi dysk SSD i zainstalować na nim system, a pozostałe programy i pliki trzymać na tradycyjnym HDD.
  • Uporządkuj programy uruchomione przy autostarcie, z wielu z nich zapewne nie korzystasz, a tylko niepotrzebnie chodzą w tle. Wystarczy wejść w opcję Start, wpisać msconfig i wejść w zakładkę usługi, po czym odznaczyć te, których się nie używa.

    dysk HDD
    dysk HDD

pamięć usb

 

 

 

 

 

 

Pamiętaj o czyszczeniu!

Pozornie może się wydawać, iż zewnętrzne czyszczenie komputera może nie mieć żadnych związków z wydajnością, jednak jeśli się weźmie pod uwagę kurz, który osiada na wentylatorze i pozostałych podzespołach, to całkowicie inaczej się spogląda na taką sytuację. Kurzu znacznie utrudnia chłodzenie komputera, a także zmniejsza szybkość taktowania, przez co komputer trafi nawet do 30% mocy! Nie trzeba od razu wydawać majątku, by móc w znaczny sposób polepszyć pracę naszego domowego PC. Drobny tuning w postaci dokupienia dodatkowej pamięci RAM potrafi znacznie zwiększyć wydajność urządzenia. Często pomaga także wymiana pasty termoprzewodzącej, wspomagającej proces chłodzenia. A co Wy robicie, aby przyśpieszyć swój komputer?

 

Author: Tomek

Dodaj komentarz