przyroda

Piła łańcuchowa pod wycinanie drzew na prywatnej posesji

Pozwolenie na wycinanie nieograniczonej ilości drzew na prywatnej posesji ich właścicielom okazało się nieprzemyślaną ustawą, która wymaga nowelizacji. Ochrona środowiska naturalnego jest ważniejsza od zachcianek ogrodniczych, które często prowadzą do zredukowania wieloletnich roślin o zdrewniałym pniu. Po zmianach w ustawie możemy oczekiwać ograniczenia samowoli w wycinaniu drzew i krzewów. Sprawdźmy, co dokładnie się zmieni i jak bezpiecznie dla siebie i natury zabrać się za wycinkę.

Zanim przystąpisz do dzieła

dziewczynka
źródło: https://pixabay.com/

Powinieneś udać się do urzędu gminy i przedstawić powód wycięcia drzewa lub krzewów z działki oraz podać jego obwód, oraz gatunek. Zgłaszanie zamiaru usunięcia wieloletnich roślin, które dla środowiska są niezwykle ważnym dostarczycielem tlenu oraz domem dla ptaków ma na celu podniesienie bezpieczeństwa środowiska. Tegoroczna zima pokazała, jak dużo smogu znajduje się w powietrzu, gdy pojawiają się przymrozki, a ruchy powietrza nie przekraczają 10 km/h. Rośliny doniczkowe to naturalne filtry przeciw zanieczyszczeniom powietrza. Wiele gatunków drzew także może pomóc w oczyszczaniu miast oraz terenów podmiejskich z trującego smogu. Dlatego tak ważna jest rozwaga. Usuwajmy drzewa, które są dla nas niebezpieczne. Rosną blisko domu i podczas silnego wiatru mogą uszkodzić dach. Również uschnięte i schorowane rośliny znajdują się na liście możliwych do wycinki, ale po złożeniu wniosku w gminie, zgodnie z nowymi przepisami. Mimo iż drzewa owocowe nie podchodzą pod nowe zasady, to warto przemyśleć ich wycinanie.

Z korzyścią dla środowiska naturalnego

piła łańcuchowa
źródło: https://pixabay.com/

Jesień i wiosna to okres spoczynku drzew, który jest najlepszą porą do podcinania gałęzi oraz usuwania całych pni. Nie warto zwlekać z wycinką do początku wakacji, ponieważ krążące w roślinie soki znacznie utrudniają cięcie. To jedna z zasad postępowania przy usuwaniu drzew z posesji. Wybranie właściwej pory jest nie tylko wygodniejsze, ale również bezpieczniejsze dla przyrody. Wiadomo, że do grubych i wymagających pni stosuje się pilarki spalinowe. Niemniej w miarę suche drewno, w którym nie rozpoczął się proces wegetacji, przetnie piła łańcuchowa elektryczna, która jest tańsza w eksploatacji i zakupie. Niska emisja CO do atmosfery w pilarkach elektrycznych jest korzystna dla środowiska. Chociaż produkowane przez markę Husqvarna benzynowe silniki X-TORQ emitują o 75% mniej zanieczyszczeń do środowiska i palą około 20% mniej paliwa. Z tym że taki sprzęt dedykowany jest pracownikom tartaków, leśników, straży pożarnej i zawodowcom, którzy eksploatują go bardzo intensywnie. Siekiera nie jest narzędziem do wycinania drzew a rąbania drewna na opał. Lepiej pożyczyć profesjonalną piłę lub zainwestować w dużo tańszą pilarkę elektryczną niż kaleczyć roślinę.

Author: Tomek

Dodaj komentarz