fotowoltaika

Pompa ciepła – alternatywa dla kotła. Kiedy warto ją kupić?

fotowoltaikaCoraz więcej Polaków zastanawia się dzisiaj, jak ogrzewać swoje domy. Rosnące ceny energii elektrycznej, gazu oraz węgla powodują, że dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania alternatywne, w tym pompy ciepła. Co warto wiedzieć na ich temat? Kiedy najlepiej się na nie zdecydować?

Jak funkcjonuje pompa ciepła?

Urządzenie jak pompa ciepła wykorzystuje prąd do tego, aby pompować ciepło z zewnątrz budynku do jego wnętrza. Zasada działania pompy ciepła jest wtedy podobna do lodówki, przy czym pompa ma odwrotne działanie.

Pompy te dzielone są na dwie kategorie, czyli na powietrzne oraz na gruntowe. Pierwsze z nich pozyskują ciepło z powietrza, natomiast drugie z gruntu, a dokładnie specjalnego wykopu.

Za pomocą pompy ciepła można efektywnie ogrzewać dom i robić to tanio i bezobsługowo. Urządzenia te mogą sprawdzić się również w trakcie mrozów, ponieważ wyposażane są w dodatkowe grzałki.

Kiedy opłaca się montaż pompy ciepła?

Opłacalność montażu pompy ciepła zależna jest głównie od budynku, w którym ma być ona zastosowana. Najlepsze wyniki można osiągnąć wtedy, gdy budynek jest energooszczędny albo pasywny.

Wobec tego pompa ciepła będzie najbardziej korzystnym wyborem w budynku, który ma zwartą bryłę, zminimalizowaną liczbę mostków termicznych, dobre ocieplenie, energooszczędne okna, drzwi.

Gdy zamierza się zamontować pompę ciepła w istniejącym już budynku, wcześniej zaleca się wykonanie jego termoizolacji, ponieważ w przeciwnym przypadku pompa będzie droga w użytkowaniu.

Aby użytkowanie pompy ciepła było jeszcze tańsze, warto zdecydować się na zamontowanie jej razem z panelami fotowoltaicznymi, które wytwarzają prąd.

Gdzie można zamówić pompę ciepła?

Najlepiej, aby pompa ciepła była zamontowana przez fachowców. Obecnie na terenie całej Polski działają firmy, które zajmują się sprzedażą takich urządzeń oraz ich instalacją u klientów. Ich pracownicy mogą wtedy doradzić, jaką pompę wybrać i zainstalować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Zapewniają też usługi konserwacji i serwisu.

Osobom zainteresowanym wyposażeniem jak pompy ciepła Tychy oferują usługi firm posiadających duże doświadczenie w ich sprzedaży oraz realizacji instalacji grzewczych bazujących na pompach ciepła.

Jakie są ceny pomp ciepła?

Koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła wynoszą najczęściej od około 20 tysięcy złotych do nawet 55 tysięcy złotych. Na pompę można też otrzymać dofinansowanie.

Aby uzyskać dokładne informacje o kosztach, warto skontaktować się z kilkoma firmami wykonującymi takie instalacje, aby otrzymać indywidualne wyceny pomp i montażu.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz