Programować każdy może

Programować każdy może

Technologie informatyczne opanowują cały świat i praktycznie w każdej sferze życia są one mocno obecne. A już niedługo nawet w polskich szkołach jednym z obowiązkowych przedmiotów ma być nauka programowania. Co to oznacza? Cóż, wygląda na to, że językami przyszłości są języki programowania!

Do niedawna programowanie uważano za rozrywkę dla prawdziwych koneserów gatunku. Typowy programista, w przekonaniu wielu osób wyglądał mniej-więcej tak, jak osoby przedstawione na tym humorystycznie opracowanym zdjęciu:

programiści
Źródło: natemat.pl

Czasy się jednak zmieniły, a swoje zrobiła rewolucja cyfrowa. Na dzisiejszym rynku pracy znajomość co najmniej jednego języka programowania jest bardzo pożądaną umiejętnością, a specjaliści z dziedziny programowania w niektórych językach zarabiają krocie.

Powstaje jednak pytanie…

Czy można sie nauczyć programowania nie posiadając informatycznego wykształcenia? Cóż, jak najbardziej tak! Wszystko zależy bowiem od samozaparcia.

Czy warto?

Popyt na usługi programistów na całym świecie przypomina nieco boom na naukę języków obcych w Polsce w latach 90. Gdy tylko nasz kraj otworzył się na świat, wiele osób próbowało nauczyć się języka, w nadziei że zapewni im to lepszą pracę czy ułatwi wyjazdy zagraniczne. W tamtym czasie języka mógł nauczać każdy, kto choć trochę go znał – popyt na takie usługi był ogromny. Podobnie jest dziś – możesz być z wykształcenia filozofem, a pracować jako programista! Wszystkie materiały dostępne są dziś w Internecie, często zupełnie za darmo.

Programować każdy może
Źródło: www.globalprofit.pl

Jak się nauczyć?

Podobnie jak w przypadku każdego języka, tak i w przypadku programowania ważna jest praktyka. To znaczy, nie wystarczy jedynie wkuwanie regułek (których i tak nie zapamiętasz) – trzeba próbować je zastosować w praktyce. To nie tylko pomaga zapamiętać pewne szyfry ale i znacznie usprawni Twoją pracę przy programowaniu. Słowem, jeśli uczysz się programowania, to cały czas coś programuj samemu!

Author: Tomek

Dodaj komentarz