Na wakacje do...Niemiec?

Na wakacje do…Niemiec?

To nie jest kolejny artykuł o tym jak szukać sezonowego zatrudnienia w Niemczech ale raczej skupimy się na turystycznych walorach za Odrą. Co prawda, wielu Polakom kraj naszego zachodniego sąsiada jednoznacznie kojarzy się z pracą, to nie wolno zapominać że setki lat bogatej historii pozostawiły mnóstwo śladów w całych Niemczech. Pamiętajmy też, że swego czasu niemal każdy region był niezależnym bytem, a co za tym idzie, możemy spotkać się z inną kulturą czy tradycją.

Przykłady? Proszę bardzo! Choćby tak prozaiczna sprawa jak święta państwowe obchodzone w Niemczech. W Polsce, niezależnie od tego czy mieszkasz w Świnoujściu czy w Ustrzykach Dolnych, obowiązują Cię te same święta. W Niemczech tak nie jest – przykładowo, święta religijne mogą być obchodzone w jednym landzie, a już 100 kilometrów dalej, dany dzień jest normalnym dniem pracy! A to tylko jeden z wielu przykładów.

Co zobaczyć w Niemczech? Oto krótka lista największych atrakcji.

  1. BerlinNa wakacje do...Niemiec?

Stolica kraju, która stała się jednocześnie symbolem zjednoczenia całego kraju. Tuż po runięciu muru berlińskiego zjednoczyły się Niemcy, co stało się symbolem pokojowego pojednania dwoch części kraju. Obecność owego  muru, którego pozostałości możemy oglądać do dziś, była nieco tragikomiczna – dzieliła bowiem miasto niemal na pół. Trochę jak u Białoszewskiego, gdzie granica dwóch państw przebiegała w kuchni! Oprócz resztek muru, w Berlinie warto choćby obejrzeć Bramę Brandenburską czy słynną wieżę telewizyjną z widokiem na całe miasto, a także Reichstag (parlament) czy przejść się słynną aleją Unter den Linden. O bogactwie imprez kulturalnych nawet nie wspominamy.

  1. MonachiumNa wakacje do...Niemiec?

Praktycznie drugie co do wielkości miasto Niemiec również ma wiele do zaoferowania turystom. Pomijając już nawet fakt, iż jest to stolica chyba najbardziej bogatego w zabytki regionu Niemiec, samo miasto ma cały szereg atrakcji. Począwszy od stadionu Bayernu, czyli drużyny piłki nożnej, aż po muzeum produkowanej w Bawarii marki samochodów ze śmigłem w logo. I nie zapominajmy o święcie piwa w październiku!

  1. EisenhüttenstadtNa wakacje do...Niemiec?

Chcecie zobaczyć jak wygląda modelowe socjalistyczne miasto? Wybierzcie się do Eisenhüttenstadt, które położone jest na samej granicy z Polską. Miasto zostało założone w latach 50, jako osiedle dla pracowników huty. Miało, w założeniu, podobnie jak krakowska Nowa Huta, stać sie idealnym miastem socjalizmu. Co z tego wyszło? Odwiedźcie to miejsce, by się o tym przekonać!

 

A przy okazji – dla niezdecydowanych – filmik z atrakcjami naszych zachodnich sąsiadów!

https://www.youtube.com/watch?v=FxX8lo48–U

 

Te i jeszcze całe mnóstwo innych miejsc sprawiają, że w Niemczech trudno się nudzić i tak naprawdę w każdym regionie znajdziemy coś dla siebie!

 

 

Author: Tomek

Dodaj komentarz