Ludzi sukcesu charakteryzuje jedna wspólna cecha: większość z nich zaczynała swoja karierę od założenia własnego biznesu. Nie trudzili się 8-godzinną pracą, wojnami z szefostwem i nie „zarywali” weekendów z obawy przed utrata źródła dochodów. Zaczęli od założenia niewielkich firm, często za zasadzie franszyzy, dzięki czemu po relatywnie krótkim czasie udało im się uzyskać znaczące wyniki swojej ciężkiej pracy. Każdy z nas jest kowalem swego losu i ma szansę na osiągnięcie wielu sukcesów zawodowych. Wystarczy tylko dobrze zainwestować własny potencjał oraz środki finansowe w rozwój firmy. I tutaj wiele osób staje przed wyborem: lepiej założyć własną firmę czy skorzystać z usług franczyzy?
Czym jest franczyza?
To słowo pochodzące z języka francuskiego (franchise), oznaczające ścisłą współpracę między franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Co to dokładnie oznacza? Najlepiej wyjaśnić na przykładzie: 30-letni Jan postanawia założyć własną szkołę językową, ale nie posiada do tego odpowiedniego wykształcenia (chociaż doskonale zna języki obce). Postanawia więc nawiązać współpracę opartą na education franchise, czyli umowę z siecią szkół, która umożliwi mu samodzielne prowadzenie biznesu pod logiem partnera. Otrzymuje od niego specjalne oprogramowanie, podręczniki, materiały dydaktyczne do nauki oraz liczne szkolenia dla kadry zarządzającej i zatrudnionych nauczycieli. Sam zaś skupia się na prowadzeniu szkoły językowej, jej promocji i zarządzaniu. Ma bezpośredni wpływ na poziom oferowanego nauczania dzięki możliwości zatrudnieniu zawodowych lektorów języka oraz najlepszych nauczycieli, a także na wizerunek szkoły. Taka współpraca wymaga od niego własnego wkładu na rozwój inwestycji oraz silnej osobowości, cechującej się charyzmą, duchem przywództwa, zaangażowaniem w wykonywane prace i chęcią rozwoju osobistego. Franczyza w sekcji edukacji językowej pozwala osiągnąć nawet 30% zysk (liderem na polskim rynku jest sieć szkół Speak Up: http://speak-up.com/en/franchising).
Własna firma | Franczyza | |
Zalety | Samodzielne dysponowanie własnym czasem.
Wysokie zarobki. Poczucie niezależności.
|
Pomoc prawna i finansowa ze strony partnera.
Nie jest wymagane formalne wykształcenie, liczy się silna osobowość oraz chęć osiągnięcia sukcesu. Zapewnienie materiałów i szkoleń ze strony franczyzodawcy. Pomoc prawna i finansowa dla pracowników.
|
Wady | Wysokie ryzyko utraty płynności finansowej.
Konieczność brania kredytów wymagających biznesplanów i innych dokumentów. Konieczność samodzielnego podnoszenia swoich kwalifikacji. Walka o klienta. Odpowiedzialność prawna i finansowa za pracowników |
Konieczność ponoszenia opłat franczyzowych.
Duża rozpiętość inwestycji. Walka o klienta.
|
Własna firma
To doskonały sposób na pozyskanie dobrej pensji, niemniej wymaga od właściciela większych nakładów finansowych i wzięcia na swoje barki odpowiedzialności prawnej za siebie i pracowników. Niemniej prowadzenie własnej firmy daje ogromne możliwości rozwoju zawodowego, nie wspominając o satysfakcji i niezależności, możliwości samodzielnego dysponowania własnym czasem oraz podejmowaniu decyzji o poszczególnych działaniach.
Bez względu na to, czy chcesz założyć własny biznes lub zdecydować się na franczyzę, musisz odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:
- Czy umiesz samodzielnie podejmować decyzje i wziąć na siebie odpowiedzialność za określone działania?
- Czy posiadasz zdolności interpersonalne?
- Umiesz zrezygnować z przyjemności na rzecz ciężkiej pracy?
- Czy jesteś gotowy na podjęcie ryzyka?
- Czy potrafisz samodzielnie zarządzać środkami finansowymi?
Jeśli odpowiedziałeś TAK przynajmniej na 3 pytania to znaczy, iż płynie w Tobie krew prawdziwego przedsiębiorcy. Pozostaje tylko jedno pytanie: czy dasz okazję rozwinąć mu skrzydła?