volvo xc60

Wrażenia z pokazu Volvo XC60 w Poznaniu

Premierowe pokazy samochodów w Polsce nie zdarzają się często. Rynek motoryzacyjny środkowej i wschodniej Europy to przecież w większości używane auta z zachodu. Zmiany gospodarcze i coraz silniejszy obraz polski, jako kraju stabilnego i dobrze rozwijającego się w różnych gałęziach przemysłu daje efekt w postaci prezentacji nowinek na rodzimych targach motoryzacyjnych. Niewątpliwie pokazanie nowego SUV-a Volvo jest takim wydarzeniem.

Poprzednia generacja XC60

volvo xc60
źródło: http://foter.com/

Będąc dokładnym – obecna generacja Volvo xc60 produkowana od roku 2008 jest pierwszym SUV-em tej firmy, który mieści się w wymagającym segmencie D. Jego konkurentami na rynku są auta kupowane przede wszystkim przez osoby zamożne, które szukają dużego pojazdu do miasta. Brzmi to trochę jak kupowanie okularów przeciwsłonecznych do używania w nocy. Samochód do miasta powinien być raczej małym hatchbackiem lub ewentualnie rodzinnym kombi. Amerykański styl jeżdżenia SUV-ami przeniósł się do Europy. Volvo trafiło modelem xc60 w gusta kierowców tak bardzo, że obecna liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła już milion.

Różnice zrobiły… światła

Stylistyka nowego Volvo nie odbiega od tego, co prezentuje ta marka od roku 2008. Niedługo także osobowe samochody szwedzkiego przedsiębiorstwa zaczną czerpać ze stylistyki „młota Thora”. Wygląd przednich świateł przypomina literę T leżącą bokiem. Według projektantów jest to skandynawski młot władcy piorunów. Wygląda co najmniej „cool”, jakby to powiedziała młodzież z lat 80. W kwestii wyglądu zewnętrznego należy zauważyć zmiany w obręczach kół, które teraz mają przynajmniej 2 cale więcej. SUV otrzymał również większy przedni grill. Moc silników będzie oscylowała wokół 190-400 KM. Słabsze jednostki to Diesle wyposażone w technologię PowerPulse. Wśród ciekawostek dowiedzieliśmy się, że Volvo chce kontynuować wprowadzanie nowych systemów bezpieczeństwa w każdym kolejnym aucie. Volvo XC60 otrzyma wsparcie do jazdy w mieście „City Safety”, która zadziała jak autopilot, który przejmie kontrolę nad pojazdem w sytuacji krytycznej.

Auto otrzymało już stosowną prezentację także na stronie producenta, którą możecie prześledzić pod tym linkiem – http://www.volvocars.com/pl/modele/nowe-modele/xc60

Poznań to nie Berlin czy Genewa, dlatego nie oczekuję, że nowe Porsche zechce prezentować nowego GTR-a. Jeżeli producencie samochodów z Europejskiego rynku zechcą wystawiać swoje nowe osobówki i SUV-y podczas targów podobnych do tych z Poznania, to będzie świetna wiadomość. W końcu nie każda premiera super samochodu jest tą najważniejszą na całych targach.

Author: Tomek

Dodaj komentarz