Czy opłaca się kupować części zamienne? To jedno z pytań, na które musi sobie odpowiedzieć każdy człowiek przynajmniej kilka razy w życiu. Odpowiedź na to zależy od jednego czynnika: zepsutego sprzętu. W niektórych przypadkach klient nie ma wyboru i musi zakupić oryginalne i drogie części, zaś w pozostałych można bez problemów kupić tańsze odpowiedniki i je użytkować. Które elementy muszą być nowe, a które mogą pochodzić z drugiej ręki?
Na tym nie oszczędzaj!
- Opony samochodowe;
- Oleje, płyny i różnego rodzaju smary powinny być dobierane jak najlepszej jakości;
- Tarcze hamulcowe;
- Silniki;
- Skrzynie biegów;
- Rozrząd;
- Sprzęgło
- Zawieszenie układu kierowniczego;
- Filtry oleju, powietrza i paliwa;
- Amortyzator;
Jednym ze sposobów na mądre oszczędzanie jest kupno oryginalnych części, ale montowanie ich u prywatnego mechanika. Pozwala to na uniknięcie kosztów roboczo-godziny, które w firmowych salonach potrafią wynieść nawet kilkaset złotych za godzinę.
To możesz kupić w tańszych odpowiednikach
- Podkładki pod nogi i pokrowce na siedzenia;
- Odświeżacze powietrza;
- Kosmetyki samochodowe;
- Tłumiki;
- Błotniki;
- Żarówki i różnego rodzaju oświetlenie;
- Świece zapłonowe i żarowe;
- Czujniki, kopułki i palce rozdzielacza;
- Termostaty i uszczelki;
Jak widać, nie można oszczędzać na najważniejszych częściach samochodowych, które decydują o płynnej jeździe i bezpieczeństwie na drodze.
Skąd brać tanie zamienniki?
Wystrzegaj się kupowania części samochodowych przez internet lub z nieznanych źródeł. Najlepiej jest je zakupić od sprawdzonego sprzedawcy lub u renomowanego mechanika. Posiadają oni często zdemontowane elementy z uszkodzonych samochodów, które bez żadnych problemów można powtórnie wykorzystać. Pamiętajmy, że tanie nie zawsze oznacza gorsze.