Zrób to sam – czyli łóżko z palet

Zrób to sam – czyli łóżko z palet

Moda na meble z palet na dobre zagościła na polskim rynku wnętrzarskim. Proste i stylowe, a do tego niezwykle tanie meble można wykonać samodzielnie. Nic dziwnego, że pojawiają się w kawiarniach, na tarasach i w domach. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że są ekologiczne, dlatego łóżko z palet doceni każdy miłośnik „zero waste”.

Łóżko na paletach – co będzie potrzebne?

Aby wykonać łóżko z palet, należy zakupić co najmniej cztery, takie same, równe palety. Bardzo ważne jest aby były nowe, wystrzegajmy się  tych z recyklingu, bowiem używane palety mogą być zanieczyszczone przez różne szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Nawet po oczyszczeniu i impregnacji chemikalia mogą pozostać i truć nas w trakcie snu. Dlatego najlepiej kupić nowe europalety lub poprosić stolarza o ich wykonanie. Palety trzeba wygładzić za pomocą szlifierki lub papieru ściernego . Gładkie impregnujemy i malujemy na wybrany kolor. Szlifowanie i malowanie palet to najbardziej czasochłonne czynności, przy wykonywaniu łóżka. Szlifowanie musi być bardzo dokładne, aby rama wyglądała estetycznie i do tego nie niszczyła materaca i pościeli. Po wyschnięciu, rama łóżka z palet musi zostać skręcona za pomocą metalowych łączników i wkrętów, które bez problemu kupimy w każdym sklepie budowlanym. Palety możemy połączyć w dowolnej konfiguracji, najlepiej wykonać podwójny stelaż który zapewni lepszą cyrkulację powietrza pod materacem. Można pokusić się również o wykonanie zagłówka, który można ozdobić poduszkami lub tapicerować. Tak przygotowane łóżko na paletach, wymaga już tylko ułożenia materaca i pościeli.

Materac na łóżko z palet

Chcąc zapewnić sobie wygodny i zdrowy sen, należy wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb materac. Bez wątpienia materac jest najważniejszym elementem wyposażenia sypialni i odpowiada za jakość snu. Posiadając stylowe łóżko z palet wykonane w duchu „zero waste”, trzeba również wybrać równie stylowy materac memory, który odpowiednio pielęgnowany posłuży nam przez bardzo długie lata. Pianka memory z której wykonuje się tzw. materace z pamięcią kształtu idealnie dostosowuje się do naszego ciała, zapewniając mu odpowiednie podparcie i równomierne rozłożenie nacisku. Już po kilku przespanych nocach poczujemy ogromną zmianę, zniknie ból pleców, ramion, karku, dzięki czemu rano obudzimy się wyspani i wypoczęci. Nawet śpiąc na tak prostym łóżku z palet, na którym znajduje się materac memory poczujemy jakbyśmy spali na chmurce. Ponadto zapewnia on odpowiednią cyrkulację powietrza. Zaoszczędzone na samodzielnym wykonaniu łóżka z palet pieniądze, warto zainwestować w dobrej jakości materac z pamięcią kształtu. Oryginalna pianka memory znajduje się  w materacach marki Tempur, który również produkuje ergonomiczne poduszki. Posiadają one specjalną antyalergiczną powłokę, która zapobiega rozwojowi roztoczy, grzybów i pleśni. O  materacach z pianki memory oraz wadach i zaletach łóżka z palet dowiemy się też z tego artykułu: https://zdroweplecy.net/lozko-z-palet/.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz