Żywienie szczeniąt

Żywienie szczeniąt

Żywienie szczeniątSzczenię to nie darmowy śmietnik. Nie można go karmić resztkami ze stołu ani też podawać najtańszej, pozbawionej witamin i mikroelementów karmy. Jedzenie małego psa powinno zawierać wysokie ilości białka i witaminy D do budowy mocnych i zdrowych kości.

Czego najbardziej potrzebuje mały pies?

Przede wszystkim energii. Szczeniak zużywa jej średnio dwa razy więcej niż dorosłe zwierzę, a na dodatek jego organizm bardzo szybko rośnie i się rozwija. Okres pierwszych dwunastu miesięcy jest kluczowy dla zdrowia i kondycji psa, dlatego należy zadbać, by pupil dostawał pełnowartościowy i smaczny pokarm. Oczywiście przez pierwsze 8 tygodni szczeniak powinien być karmiony mlekiem matki, niemniej już po upływie miesiąca zaczyna szukać dodatkowych porcji pożywienia. W tym czasie można mu podawać lekko namoczoną w ciepłej wodzie suchą karmę i stawiać ją obok miseczki ze świeżą wodą, by nauczyć go określonego zachowania dotyczącego żywienia. Czasami warto także podać warzywny wywar lub lekki, bez dodatku soli, przecier z jarzyn.

Co powinno się znaleźć w psiej misce?

Psia karma
Dobrej jakości karma i świeża woda to podstawa zdrowej diety

Żywienie szczeniąt nie jest takie trudne. Najważniejszą zasadą jest podawanie pokarmu o stałej porze i w tym samym miejscu. W cichym, odseparowanym od ludzi i innych zwierząt miejscu powinny stać dwie miski: jedna z pokarmem, a druga z wodą. W psiej diecie nie powinno zabraknąć białka i witaminy D, żelaza, fosforu, cynku i manganu. Jak o to zadbać? Tak naprawdę dobrej jakości psia karma (sucha lub mokra) zawiera wszystkie niezbędne witaminy, aminokwasy i mikroelementy. Psy lubią mieć kruchą i chrupką karmę, dlatego lepiej ją podawać małymi, ale zawsze świeżymi porcjami. To właśnie dzięki szorstkości pokarmu pies dodatkowo ściera osad z zębów. Z kolei tutaj znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące ilości podawanego pokarmu: http://www.purina.pl/psy/karmienie-i-odzywianie/zywienie-szczeniat. Nie warto oszczędzać na karmie dla zwierząt, bo to od jej właściwości zależy zdrowie, samopoczucie i ładny wygląd szczeniaka.

Tego należy unikać!

Szczęśliwy pies
Warto nagradzać szczeniaka małymi smakołykami, np. psim ciasteczkiem

Nie wolno przekarmiać zwierzęcia. Pies to nie kot, mimo pełnego żołądka będzie jadł dalej, co może spowodować przykre konsekwencje w postaci problemów z układem pokarmowym i nadwagą. Pod żadnym pozorem nie można podawać surowego mięsa (istnieje wysokie ryzyko zatrucia), małych kości (pochodzących z drobiu i ryb), a także następujących składników, które są bardzo toksyczne dla psa: czekolady, cebuli, orzechów, winogron rodzynek i owoców cytrusowych. Mleko krowie, ze względu na wysoką zawartość laktozy, może powodować biegunki lub rozstrojenie przewodu pokarmowego.

Portret psiaka
Szczęśliwy pies to zdrowy pies!
Author: Tomek

Dodaj komentarz