Programista Front END angielski

Angielski dla pracowników IT – programistów!

Dla praktycznie każdego programisty znajomość języka angielskiego jest niezbędna podczas pracy. Nie tylko dlatego, że znakomita większość (o ile nie wszystkie) aktualnie używane języki programowania są oparte na tym właśnie języku i wykorzystują rozmaite słowa, zwroty, a nawet jego składnię.

Bardzo ważnym czynnikiem jest też fakt, iż programiści bardzo często muszą funkcjonować w międzynarodowym środowisku pracy, w którym to właśnie angielski jest podstawą komunikacji z innymi współpracownikami. To jednak nie wszystkie zastosowania języka angielskiego w pracy programistów czy informatyków…

Programista Front END angielski

Do czego jest programiście potrzebny angielski?

Poza już wspomnianymi powyżej zastosowaniami angielski jest przydatny niemal każdemu programiście podczas… poszukiwania dobrej pracy, o awansie na wyższe stanowisko nie wspominając. Tak, to nie błąd – dobry programista musi nie tylko umieć dobrze kodować, musi też wykazać się co najmniej dobrą znajomością języka angielskiego. Szansę na lepszą pracę w branży IT dostają tylko ci, którzy potrafią sprawnie posługiwać się angielskim. I nie wynika to wyłącznie z konieczności „dogadania się” podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale przede wszystkim z faktu, że praca na wyższych stanowiskach oznacza niejednokrotnie konieczność komunikowania się ze zleceniodawcami i omawiania postępów prac nad kodem. A w takim przypadku bez praktycznej znajomości angielskiego ani rusz.

Nie można też zapominać, że niejednokrotnie programista dostaje podczas pracy fragmenty już gotowego kodu i musi na nich pracować, dopisując dalsze części lub modyfikując istniejący kod tak, by odpowiadał aktualnym wymaganiom. Bardzo pomocne w takiej pracy są komentarze dołączone do kodu. Ponieważ programista nigdy do końca nie wie, do kogo trafi jego kod, przyjęło się, że komentarze pisane są właśnie po angielsku. Aby więc efektywnie wykonywać swoje obowiązki jako programista należy znać ten język na poziomie pozwalającym zrozumieć komentarze pisane przez innych koderów oraz tworzyć komentarze zrozumiałe i klarowne dla innych programistów.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt: dostęp do źródeł informacji i wiedzy. Można oczywiście próbować ograniczać się wyłącznie do polskojęzycznych stron internetowych i for, ale w praktyce oznacza to odcięcie się od najnowszych danych, rozwiązań i dokumentacji. Te dane pojawiają się najpierw na branżowych portalach anglojęzycznych i nie zawsze są tłumaczone na polski. Warto mieć ten fakt na uwadze.

Sublime programowanie

Dobra praca wyłącznie dla znających angielski

Pracodawcy z branży IT także wymagają od swych potencjalnych pracowników dobrej znajomości angielskiego – w znakomitej większości przypadków umiejętność posługiwania się językiem angielskim na poziomie co najmniej komunikatywnym stanowi jedno z wymagań. Mało tego: sporo ofert pracy na polskich portalach jest publikowanych właśnie po angielsku, a niektórzy pracodawcy wychodzą z założenia, że każdy programista musi znać angielski na poziomie co najmniej podstawowym.

Kursy językowe dla IT

W kontekście powyższego trudno się dziwić, że kursy języka angielskiego dla programistów cieszą się całkiem sporą popularnością – jest to bowiem droga do lepszych zarobków i lepszych stanowisk pracy. Z tego właśnie powodu w szkole językowej NoProblem w Lublinie oferujemy specjalistyczne kursy angielskiego dla programistów nie tylko z zakresu programowania, sieci komputerowych czy testowania. Nasze kursy obejmują także wiele zagadnień z zakresu General English, dzięki czemu po ukończeniu kursu dla branży IT słuchacze nie tylko poszerzają słownictwo stricte branżowe, ale także doskonalą umiejętności komunikowania się po angielsku w codziennym życiu zawodowym.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz