porty

Bluetooth szybszy, ale czy ktoś go jeszcze używa?

Wszystkie duże serwisy branży technologicznej napisały o nowym Bluetooth 5, ale czy ktoś zastanowił się nad sensem jego stworzeniach? Niektóre funkcje tego urządzenia są przez użytkowników smartfonów w ogóle nieużywane. Do czego nam odświeżona wersja technologii bezprzewodowej komunikacji w dobie szybkiego internetu?

Funkcje bluetooth w teorii i praktyce

bezprzewodowa
źródło: http://foter.com

Technologia bluethooth służy do komunikacji między różnymi urządzeniami elektronicznymi. Znamy ją przede wszystkim z wymiany danych między smartfonami i telefonami. Dawniej, gdy czytniki kart pamięci nie były popularne w obudowach komputerowych, stosowano go do łączenia między PC a telefonem w celu wymiany danych. Jak wygląda kwestia używania bluetooth dzisiaj? Korzystamy z niego przede wszystkim do obsługiwania kontrolerów bez używana kabla. Pady do konsol i komputera zasilane bateriami lub akumulatorem są dużo wygodniejsze w używaniu, gdy nie mamy kabla. Można odnieść się jeszcze do innych gadżetów technologicznych takich jak tablety graficzne i głośniki przenośne do smartfonów. One sprawnie korzystają z tej technologii.

Wersja piąta z większym zasięgiem

moduł
źródło: http://foter.com/

Gdy my jako użytkownicy spisalibyśmy bluetooth na straty, firmy odpowiadające za ulepszenie tej technologii mają odmienne zdanie co do jej przyszłości. Według BSIG (organizacja odpowiedzialna za opracowanie tej technologii) najbliższe lata będą zdominowane przez urządzenia bezprzewodowe. Przedmioty znajdujące się w grupie IoT (internetowe rzeczy – internet of things) zaczną ewoluować i łączyć się z wieloma urządzeniami elektronicznymi, które dotychczas nie miały styczności z internetem. Na przykład lodówka, która według dużych producentów sama będzie zamawiać jedzenie i dostosowywać temperaturę w swoim wnętrzu. Nawet ubrania mogą stać się elementem cyfrowego świata IoT. Bluetooth 5 z dużo większym zasięgiem i wyższą prędkością wymiany danych, stanie się nieodłącznym elementem tych urządzeń. Z jego pomocą połączymy się z innym sprzętem domowym lub będziemy sterować go za pomocą smartfona bez wymogu łączenia się z internetem. Telefon posłuży nam za pilot. Ważnym usprawnieniem jest również poprawa stabilności połączenia bezprzewodowego. Jak zadziała w praniu, dowiemy się najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Author: Tomek

Dodaj komentarz