Canva - fajne i proste narzędzie dla każdego

Canva – fajne i proste narzędzie dla każdego

Dziś nieco o… informatyce. Ok, może i nie jestem jakimś specem, ale na co dzień radzę sobie nieźle. Wiem też na przykład, że zbudowanie własnego www to dziś nie wyzywanie i nie wymaga żadnej wyższej wiedzy programistycznej (takie czasy). Gorzej jak do tej pory miałam jednak z grafiką. Zakładałem milcząco, że aby zrobić coś lepszego niż w „Paincie” trzeba dużo zapłacić  – albo grafikowi, albo za program. I dalej tak myślałem, aż na horyzoncie pojawiła się Canva.

kh-canva-youtube-channel-art-template-5

Źródło: jretechnology.com

Czym jest Canva?

Tak naprawdę Canva nie jest programem sensu stricte. To nie jest aplikacja do zainstalowania, taka jak Photoshop czy GIMP. To platforma online, która po darmowej rejestracji umożliwia każdemu na równie darmowe tworzenie różnego rodzaju grafik.Pozwala zrobić logo, banner, obrazek na bloga czy nawet prezentację multimedialną. Nie ma oczywiście do końca nic za darmo, więc jeśli masz firmę i zamierzasz „dużo” korzystać z grafik, możesz też wykupić opcję płatną Canva for Work. Ale to jest niezbędne naprawdę tylko pod pewnymi warunkami.

Let’s start!

Canva ma przede wszystkim taką zaletę, że jest prosta. Ta prostota widoczna jest już nawet przy logowaniu. Zwykle nie musisz nawet zakładać konta – bo logujemy się za pomocą takich portali jak Facebook, Google plus, czy też bardziej klasycznie – przez e-mail.

Jak to działa?

Poradników na temat tego, jak wykonać coś w Canvie, jest w sieci pełno. Jest tylko jeden szkopuł – większość z nich to filmy Youtube, taki jak jak poniższy:

https://www.youtube.com/watch?v=XqYti78riU8

OK – nie mówię że takie tutoriale są złe czy nieprzydatne. Jednak z mojego punktu widzenia mają one jedną dużą wadę – zajmują wiele czasu, który spędzamy na oglądaniu filmiku. Osobiście po prostu nie lubię i nie bardzo umiem uczyć się w ten sposób. Jestem nieco starodawny. Staromodny. Dlatego też podjąłem trud przetłumaczenia z języka angielskiego wskazówek, jak zrobić proste grafiki na FB, na bloga, czy tzw. motywatory:

Canva – grafika w parę minut

  1. Otwórz aplikację Canva w ulubionej przeglądarce,
  2. Wybierz po lewej stronie jeden z kilku dostępnych layoutów, na przykład dla Facebooka, Twittera, Pinterest, Google+ czy Instagrama,
  3. Wybierz tło spośród ponad milina dostępnych, darmowych obrazów, lub załaduj własny obraz z dysku komputera
  4. Dodaj tekst, ikonki, dodatkowe grafiki, kształty – do wyboru, do koloru
  5. Użyj – jeśli chcesz – któregoś z kilkudziesięciu dostępnych filtrów dla obrazu. Możesz go zakrzywić, wyostrzyć, rozmyć, zmienić barwy – i wiele, wiele więcej.
  6. Zapisz grafikę w wybranym formacie na komputerze i używaj do woli 🙂

Tak na marginesie, Canva nie jest jednym fajnym darmowym i prostym narzędziem do tworzenia grafik na własny użytek. Przykładowo, proste loga możesz też wykonać tutaj: www.hipsterlogogenerator.com/

 

Author: Tomek

Dodaj komentarz