Czy można zarazić się grzybicą w klubie fitness?

Czy można zarazić się grzybicą w klubie fitness?

grzybica stópGrzybica stóp to choroba bardzo często jednoznacznie kojarzona z sauną i basenami. I nie bez powodu: jest tam wilgotno i ciepło, a to idealne warunki dla rozwoju dermatofitów odpowiedzialnych za rozwój choroby. Tymczasem okazuje się, że regularne odwiedzanie klubu fitness może przyczynić się do rozwoju grzybicy stóp. W jaki sposób?

Skąd się bierze grzybica?

Cóż, tak naprawdę to bardzo powszechna dolegliwość, na którą cierpi już co piąty Polak. Częściowo wynika ona z przebywania we wspomnianych już ciepłych, wilgotnych i ciemnych środowiskach, które stwarzają idealne warunki dla rozwoju grzybów. Sauna, basenu oraz łaźnie – nikogo nie dziwi fakt, że można się tam zarazić chorobą. Jak jednak jest to możliwe w klubie fitness? Tutaj winę za chorobę należy obarczyć samego potencjalnego chorego, bowiem to z braku odpowiedniej higieny dochodzi do zarażenia grzybicą stóp. W jaki sposób? Otóż wielogodzinne noszenie zakrytego obuwia, noszenie skarpetek ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza, nadmierna potliwość całego ciała (a o to nietrudno w trakcie ćwiczeń), niedostateczne wycieranie ciała po prysznicu oraz przyjmowanie niektórych leków – oto gotowa mieszanka na grzybicę stóp.

Śmierdząca sprawa

grzybica
Zmieniaj często bawełniane skarpetki, nawet i 3 razy dziennie!

Nie oszukujmy się, osoby z grzybicą stóp i paznokci mają powód do wstydu. Choroba dość szybko atakuje całą stopę, rozpoczynając od przestrzeni między czwartym a piątym palcem, kończąc na pięcie i paznokciach. Stopy swędzą, łuszczą się, są często wilgotne i wydzielają nieprzyjemny zapach. Nie bez powodu niektórzy lekarze i specjaliści określają grzybicę mianem stopy sportowca.

Chcesz ją utrzymać? W takim razie…

* nie wyrzucaj starego obuwia, w którym chodziłeś mając grzybicę;

* lek na grzybicę stóp? zapomnij o tym!

* nie wycieraj stóp do sucha;

* nie noś przewietrznego obuwia;

* klapki i japonki? zapomnij o nich!;

* używaj szczotki, pilników oraz ręczników z innymi członkami rodziny – niech też poczują, co to znaczy mieć grzybicę!

* wybieraj buty z syntetycznych materiałów;

* nie dezynfekuj obuwia po wykonanych ćwiczeniach;

Author: Tomek

Dodaj komentarz