Suchy kaszel - groźny czy nie bardzo?

Suchy kaszel – groźny czy nie bardzo?

Od pewnego czasu niepokoił mnie dotkliwy, budzący mnie już nawet po nocy, suchy kaszel. Z ciekawości zaczęłam czytać o nim w sieci i nieco się przestraszyłem – były tam same groźby, że zwiastuje on ciężkie schorzenia. Postanowiłem więc dowiedzieć się u źródeł i poczytać nieco mądrzejsze opracowania na ten temat.

Kaszel a kaszel

Nie każdym kaszlem trzeba się rzecz jasna przejmować. I mi zdarzało się mieć typowy, przejściowy kaszel towarzyszący zwykle przeziębieniu. Gdy jednak utrzymuje się ponad tydzień, i jest suchy kaszel, czyli nie towarzyszy mu mocne wydzielanie śluzu – a przy tym przez to o wiele bardziej meczący – warto podobno udać się do lekarza. Bo choć wbrew prasie bulwarowej i obiegowej opinii taka przypadłość zazwyczaj jest jedynie skutkiem lub zwiastunek rozwijającej się grypy (lub podobnej infekcji), to czasem – z rzadka – może oznaczać zapalenie płuc oraz inne, straszne choroby. Niestety ze zmianami nowotworowymi włącznie. Ale z tego co się dowiedziałem, są to naprawdę rzadkie przypadki!

Metody naszych babć

Prawie każdy z nas miał lub ma w rodzinie jakąś zapaloną zielarkę. To skarb! Ja sam kocham sposoby mojej babci. Na suchy kaszel najlepszą są według niej parówki, picie syropów owocowych, oraz… jedzenie koglu moglu. Chodzi o to, by nawilżyć podrażnione drogi oddechowe i przełyk. Zaleca się też miód lub wodę z miodem i odrobiną cytryny – to dla podniesienia odporności. Ale co ważne – pamiętajmy, że suchy kaszel nie wymaga oczyszczania górnych dróg oddechowych, nie wszystkie więc ziła i leki będą w tym przypadku skuteczne.

b4e9822945b93b5578d27ff57856893d_blog_wide

Jak działa dekstrometorfan na kaszel?

Dlatego przy takim objawie chorobowym lepiej już będzie przyjmować leki na przeziębienie i grypę, które dodatkowo mają składniki łagodzące podrażnienia dróg oddechowych, takie jak wracająca właśnie do łask dekstrometorfan. Jest to tradycyjny i dość popularny na całym świecie lek na kaszel suchy, stosowany również w leczeniu zapalenia gardła i krtani. To o tyle fajny lek, że ulga ma miejsce już po kwadransie od zażycia pierwszej dawki, i utrzymuje się do kilku godzin. Na kaszel suchy dekstrometorfan jest więc idealny, ale tylko wtedy, gdy ma on podłożone grypowo – przeziębieniowe, lub jest skutkiem podrażnień np. przez trujące opary. W innych przypadkach należy jednak iść do lekarza, aby jak najszybciej podjąć właściwie leczenie – na przykład antybiotykami.

0bfd1b37-7c99-4abf-955a-32a229981ca2

Author: Tomek

Dodaj komentarz