Jak czyścić klawiaturę w laptopie?

Jak czyścić klawiaturę w laptopie?

Jeżeli wiele godzin spędzasz przed komputerem, to doskonale wiesz, że nic bardziej nie irytuje, jak praca na niezbyt czystym sprzęcie. Dotyczy to nie tylko monitora, czy myszy, ale również klawiatury. Podpowiemy Ci dziś jak czyścić klawiaturę w laptopie, by było bezpiecznie i w miarę szybko i niedrogo. Powiemy też, czego absolutnie nie wolno robić.

Jak często czyścić klawiaturę w laptopie?

Brudna klawiatura to nie tylko siedlisko bakterii i roztoczy. To również utrudniona praca na sprzęcie, a także pewne obciążenie dla samego komputera. Poza tym zabrudzone klawisze, czy różne drobinki i kurz między nimi nie wyglądają zbyt estetycznie i źle o Tobie świadczą. Dlatego warto co jakiś czas wyczyścić klawiaturę w naszym laptopie. Jak często należy to robić? Najlepiej…codziennie lub zawsze, zanim zaczniemy pracę na sprzęcie. Jeśli trudno nam o taką systematykę, wystarczy, jeśli będziemy to robili przynajmniej raz w tygodniu. Sporadycznie używaną klawiaturę lub taką w zamykanym laptopie, wystarczy oczyszczać raz na miesiąc.

Jak czyścić klawiaturę w laptopie?

Jak czyścić klawiaturę w laptopie?

Czyszczenie klawiatury w laptopie to zadanie wykluczające pośpiech, możemy bowiem uszkodzić mocowanie klawiszy lub niechcący zetrzeć widniejące na nich symbole. Musimy też pamiętać o pewnych prostych zasadach. Po pierwsze – czyszczenie klawiatury laptopa przeprowadzamy zawsze na odłączonym od źródła zasilania sprzęcie (dotyczy to także wyjęcia baterii). Po drugie – starajmy się całą czynność wykonywać delikatnie. W czasie gdy będziemy czyścić klawiaturę, powinniśmy z dala od sprzętu trzymać jedzenie oraz picie. Wymienione punkty stanowią przygotowanie do głównego zadania. Zatem jak wyczyścić klawiaturę w laptopie? Do swojej dyspozycji mamy dwie metody – domową oraz z wykorzystaniem specjalnych środków.

Domowe sposoby czyszczenia klawiatury

Domowe metody sprawdzą się, gdy nasza klawiatura jest tylko lekko zabrudzona lub wymaga jedynie odświeżenia. Jak czyścić klawiaturę laptopa domowymi metodami? Potrzebna będzie nam do tego celu ściereczka z mikrofibry lub bawełniana. Zwróćmy jednocześnie uwagę, by nie była ona zbytnio zmechacona, bo może zostawić ślady w postaci niteczek lub drobinek między klawiszami. Czyszczenie odbywa się w tym przypadku na sucho. Inna metoda to czyszczenie na mokro przy pomocy lekko wilgotnej ściereczki. W ten sposób usuniemy silniejsze zabrudzenia z klawiszy. Do czyszczenia na mokro używamy zwykłej wody. Jeśli wokół klawiszy zebrał się brud, możemy go oczyścić przy pomocy szczoteczki do zębów, cienkiego pędzelka lub lekko zwilżonych patyczków higienicznych.

Jak czyścić klawiaturę w laptopie?

Czyszczenie klawiatury przy pomocy specjalnych środków

Kiedy klawiatura w laptopie nosi na sobie ślady jedzenia czy, co gorsza, picia, była często użytkowana lub nie zamykaliśmy laptopa to do jej czyszczenia, powinniśmy wykorzystać specjalne środki. W tym celu warto sięgnąć po:

  • sprężone powietrze – które doskonale poradzi sobie również z usunięciem najdrobniejszych pyłków;
  • specjalny płyn do oczyszczania sprzętu elektronicznego;
  • nawilżane ściereczki do czyszczenia;
  • mini-odkurzacz USB do laptopa.

Kiedy planujemy gruntowne czyszczenie klawiatury w laptopie, dobrą metodą jest zdjęcie wszystkich klawiszy. Możemy w tym celu użyć płaskiego śrubokrętu lub specjalnych dedykowanych narzędzi. Aby poprawnie je potem umieścić, wystarczy wcześniej zrobić zdjęcie klawiatury. Pamiętaj też, aby klawiatury w laptopie nie czyścić silną chemią, spirytusem lub alkoholem, bo takie metody mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz