materac piankowy na łóżko

Materace do spania – krótki przewodnik

Komfortowy sen to jeden z warunków dobrej kondycji i formy fizycznej oraz psychicznej. Bóle kręgosłupa, głowy czy niewyspanie to powszechny problem i choć przyczyny bywają różne, wybór odpowiedniego materaca ma na pewno kluczowe znaczenie.

Jakie są rodzaje materacy, czym mogą być wypełnione? Czy warto zainwestować w nowoczesny materac z pianką memory?

Materace – rodzaje wypełnienia

Najbardziej znane są tradycyjne materace sprężynowe oraz nowszej generacji – lateksowe i piankowe.
Materace sprężynowe bonelowe to rozwiązanie znane od lat, wewnątrz znajduje się sprężynowa konstrukcja pokryta warstwą pianki albo włókna. Sprężyny reagują na ciężar ciała osoby, która na nich śpi, uginają się i wracają do pierwotnej formy.

Sprężynowy materac kieszeniowy to bardziej zaawansowana konstrukcja, w której sprężyna albo grupa sprężyn jest oddzielona za pomocą specjalnej kieszeni. Dzięki temu poszczególne kieszenie „pracują”, uginają się oddzielnie. Jest to rozwiązanie wygodniejsze, szczególnie, jeśli z materaca korzystają dwie osoby.

W materacach lateksowych wypełnieniem jest tworzywo z kauczuku i syntetycznego lateksu, które charakteryzuje się wysokim stopniem elastyczności, dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała. Im większa zawartość naturalnego kauczuku tym lepsza jakość materaca.

Materace piankowe to nowoczesne rozwiązanie dostępne w różnych wariantach. Możemy wybierać np. piankę termoealstyczną lub wysokoelastyczną. Pierwsza reaguje na temperaturę ciała i zmienia kształt pod jej wpływem, druga pracuje pod wpływem ciężaru i ciepła ciała. Jednym z najlepszych produktów na rynku są materace z pianką memory, czyli z pamięcią kształtu.

Bardzo często wykorzystuje się różne technologie, w ten sposób produkowane są materace hybrydowe, które łączą atuty materacy sprężynowych i piankowych.

materace piankowe

Materac z pianką memory – co to?

Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o piankę memory, jest marka TEMPUR®, która jako jedyna wykorzystuje technologię opatentowaną przez NASA. Warto bowiem wiedzieć, że materace są wytwarzane z materiału opracowanego w latach 70 tych XX w. na potrzeby astronautów

Właśnie dlatego materac z pianką memory, sygnowany przez TEMPUR®, wyróżnia się pewnymi, wyjątkowymi właściwościami:

  • wysoka odporność na nacisk i elastyczność, dzięki którym dopasowuje się do kształtu ciała
  • przewiewna struktura, regulacja temperatury i odprowadzanie wilgoci
  • wytrzymałość i trwałość
  • jest hipoalergiczny, czyli zapobiega rozwojowi bakterii i roztoczy.

materace z pianką memory

Nowoczesny materac z pianką memory reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do jego kształtu, co wpływa pozytywnie na komfort snu. Co ważne, pianka po odkształceniu powraca do swojego oryginalnego kształtu. Kolejny atut to absorbowanie drgań i wibracji, dzięki czemu pianka redukuje wstrząsy wywołane poruszaniem się drugiej osoby śpiącej na materacu. Osoby narzekające na dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa docenią fakt, iż pianka memory TEMPUR® redukuje naciski w okolicach bioder, pleców oraz szyi. Ponadto materace posiadają odpinane, zdejmowane pokrowce, który można wyprać.

Czytaj więcej na: https://sekrety-zdrowia.org/sekret-wypoczynku-materac-memory/

Rozmiary materacy

Najistotniejsze parametry to szerokość, długość oraz wysokość, która wpływa na miękkość / twardość materaca. Standardowe wymiary materacy pojedynczych:

  • 80×200 cm
  • 90×200 cm
  • 100×200 cm

Podwójne materace najczęściej mają gabaryty od120×200 cm do 200×220. Materace dla dzieci są oczywiście mniejsze – od 60×120 cm (niemowlęce) do 70×120cm.

Materac powinno dopasować się do wzrostu, a także do wieku użytkownika. Wysokość materaca w dużej mierze przesądza o jego twardości, świadczy także o zastosowanych wypełnieniach. W wyższym na ogół zastosowano różne warstwy wypełnień i optymalnie dopasuje się do kształtu ciała.

podwójne materace

Kiedy wymienić materac?

Żywotność materaca zależy od jakości i rodzaju wypełnienia, dlatego już przy zakupie warto wziąć pod uwagę dane producenta w tym zakresie. Na pewno należy go wymienić, kiedy zmienia się jego struktura (nierówności, grudki, wgłębienia). Jeśli wygodny wcześniej materac wywołuje dyskomfort i bóle również należy rozważyć wymianę.

Standardowo zaleca się wymianę co 5-7 lat, także z uwagi na aspekt higieniczny. Natomiast materace z pianką memory TEMPUR® mają aż 10-letnia gwarancję. Na higieniczność ich użytkowania wpływa możliwość zdejmowania i prania pokrowca oraz przewiewna struktura, odprowadzająca wilgoć.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz