łóżko z palet ustawione w salonie

Jak samodzielnie zrobić łóżko z palet?

Czy wiesz, ile ma wspólnego zdrowy sen i łóżko z palet samodzielnie zrobione? Wbrew temu, co podpowiada Ci logika – naprawdę sporo. Nasz tekst przybliży Ci to zagadnienie, a dodatkowo znajdziesz w nim wskazówki jak zrobić łóżko z palet samodzielnie.

Meble z palet – dlaczego warto?

Meble z palet to jeden z najnowszych i dość ciekawych trendów. W jaki sposób można tłumaczyć jego popularność? Przede wszystkim chodzi o sam surowiec, który jest stosunkowo niedrogi oraz  mało problematyczny w zdobyciu. Po drugie są dość uniwersalne i praktyczne. Można z nich zrobić siedziska, stół, półki, szafki, regał, toaletkę. Bardzo modne są również łóżka z palet.

Więcej o  tym, czy i dlaczego warto zrobić sobie takie posłanie, przeczytacie w tym krótkim poradniku: https://zdroweplecy.net/lozko-z-palet .

Jego autor zwraca przy tym uwagę na istotny dodatek do naszego łóżka, w postaci dobrze dobranego materaca, aby zapewnić sobie tym sposobem komfort wypoczynku i wpłynąć jednocześnie na swoje zdrowie. Niezaprzeczalną zaletą tego typu mebli stanowi również ich ekologiczność. Nadając paletom drugie życie, przyczyniamy się do zmniejszenia ilości produkcji śmieci. Ponadto takie naturalne meble sprzyjają naszemu zdrowiu – drewno nie uczula Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że meble z palet stanowią niezwykle oryginalny dodatek do domu, który podkreśli charakter danego wnętrza, wnosząc do niego powiew świeżości i natury.

palety na łóżko z palet

Jak dobrać rozmiar łóżka?

Jeżeli przekonałeś się do tego rodzaju mebli, a Twój wybór padł na łóżko z palet, to przede wszystkim musisz ustalić jego rozmiar. Najprostsza metoda to zestawienie wymiarów materaca z szerokością i długością palet. Tylko tym sposobem zadbasz o estetykę mebla, a także zapewnisz sobie wygodę.

Łóżko z palet – niezbędne materiały i narzędzia

Kiedy już ustalisz, jak duże palety i ile ich sztuk będzie Ci potrzebnych oraz zlokalizujesz miejsce, gdzie je ustawić , pozostaje jeszcze zgromadzenie odpowiednich narzędzi i materiałów. Czego będziesz potrzebować? Po pierwsze – musisz zaopatrzyć się w szlifierkę lub dużą ilość papieru ściernego. Poza tym warto nabyć lub pożyć wkrętarkę elektryczną  Do zbudowania łóżka z palet potrzebujesz również bejcy, lakieru oraz środka do impregnacji drewna. Jeśli dodatkowo chcesz zmienić kolor palet, musisz nabyć farbę do malowania drewna.

Zrób to sam – łóżko z palet!

Budowę łóżka z palet musisz zacząć od starannego oczyszczenia palet oraz dokładnego ich osuszenia. Warto w tym celu wygospodarować sobie na przykład czas w wolny weekend. Kolejna czynność to usunięcie z powierzchni palet wszelkich niedoskonałości czy drzazg. To ważne dla bezpiecznego korzystania z mebla. Następnie musisz zagruntować drewno, a jeżeli planujesz pomalowanie tę czynność, możesz pominąć – gdyż farba lepiej się trzyma na surowym materiale. Gdy decydujesz się na zachowanie naturalnego koloru, musisz palety potraktować bejcą lub lakierem. Ostatni etap to budowa łóżka z palet. Kiedy już ustawisz je w odpowiedni sposób, musisz je połączyć ze sobą od spodniej strony, najlepiej posługując się płaskownikami do drewna. Podest można też wyposażyć w kółka z blokadą lub nóżki – te drugie warto dodatkowo obić lub obkleić filcem. Jeżeli chcesz, by łóżko z palet miało zagłówek – wystarczy przymocować dodatkowe palety u jego szczytu pionowo. Możesz też pokusić się o obicie zagłówka tapicerką, co nada mu jeszcze bardziej niepowtarzalnego wyglądu. Łóżko zyska również na oryginalności, kiedy do zagłówka zamontujesz listwy LED, łańcuchy świetlne bądź oświetlenie działające na ruch czy dotyk.

samodzielnie zrobione łóżko z palet

O tym, że warto mieć w domu łóżko z palet, przemawia wiele. Przede wszystkim Twoje wnętrze zyskuje na oryginalnym dodatku. Po drugie takie łóżko nie kosztuje Cię wiele ani pieniędzy, ani czasu. I wreszcie po trzecie – budując je, wyrażasz swoją troskę o środowisko naturalne.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz