Nie daj się okraść w Internecie!

Internet już dawno stał się miejscem, do którego przeniosło się całe nasze życie. Nikogo już nie dziwią zakupy w Sieci czy poznawanie tam nowych osób. Niemniej jednak warto pamiętać, że w Internecie, podobnie jak w prawdziwym życiu, musimy dbać o swoje bezpieczeństwo. Sporo osób o tym zapomina, uważając, że są całkowicie bezpieczne w Internecie. A to błąd!

I nie chcemy tu wcale sugerować tego, że korzystanie z Internetu jest w jakiś sposób niebezpieczne, lecz warto mieć świadomość tego, że trzeba po prostu być ostrożnym. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak korzystać z Internetu i nie znaleźć się w niebezpieczeństwie.

zlodziej

Źródło: herozerogame.com

Po pierwsze, nigdy nie pobieraj darmowych plików z nieznanych źródeł, szczególnie jeśli są to rzeczy, za które normalnie trzeba byłoby sporo zapłacić. I nie chodzi już nawet o to, że jest to nielegalny proceder, za którego uprawianie można ponieść odpowiedzialność karną. Ani nawet o to, że bez problemu możemy znaleźć większość plików w niskich cenach w całkowicie legalnych miejscach. Problem tkwi również w tym, że tego rodzaju materiały zamieszczane na średnio legalnych serwerach, często zainfekowane są różnego typu wirusami. Pół biedy, jeśli takie oprogramowanie spowoduje jedynie pojawienie się całego szeregu pop-upów w naszej przeglądarce internetowej. Gorzej, jeśli okaże się, że przestanie działać komputer lub “wyczyszczone” zostanie nasze konto bankowe.

Kolejna kwestia to bezpieczeńswo danych. Szczególnie popularne wśród oszustów w ostatnim czasie jest wyłudzanie danych osobowych od osób, które…poszukują pracy. Tak, to nie pomyłka. Oszuści publikują w Internecie fałszywe oferty pracy, a następnie, w toku korespondencji z rekrutowaną osobą, wyłudzają dane rzekomo potrzebne do podpisania umowy o pracę, takie jak skan dowodu osobistego. Problem w tym, że są to dane, które mogą służyć do zaciągnięcia kredytu w naszym imieniu.

Dodaj komentarz