Warto pomagać – z tą tezą zgadzamy się chyba wszyscy. Co ważne pomagać można na wiele sposobów. Począwszy od pomocy dla bliskich, rodziny, przyjaciół, sąsiadów itp., przez wsparcie akcji czy organizacji charytatywnych, aż po osobiste zaangażowanie, np. w wolontariat.
Pomaganie jest dobre!
Nie należy „uciekać” i wstydzić się tego, że pomaganie pozwala nam czuć się lepszymi, potrzebnymi, przekłada się to przecież na budowanie, kreowanie lepszej rzeczywistości, nie tylko dla siebie. Czasem chęć pomocy wynika ze świadomości, że wokół nie brakuje osób, którym powodzi się znacznie gorzej, borykają się z problemami, chorobami i innymi deficytami. Pomagając bez oczekiwania wdzięczności czy rewanżu mamy okazję realnie poprawić czyjąś sytuację – jednostki, grupy itp. Najważniejsze są przecież korzyści, jakie płyną dla tych, którym tę pomoc niesiemy.
Pomoc finansowa na wiele sposobów.
Najbardziej oczywista i najłatwiejsza do wprowadzenia w czyn jest pomoc finansowa. Zbliżający się koniec roku to doskonały moment na wybór organizacji czy osoby pod opieką fundacji, dla której przeznaczy się 1% w rozliczeniu rocznym. Warto wiedzieć, że również darowizny przekazane w ciągu roku podatkowego (na organizacje, cele charytatywne, pomoc zwierzętom itp.) można odliczyć od opodatkowanego dochodu. Dzięki temu darczyńca nie tylko pomaga, ale może też zaoszczędzić całkiem sporą sumę.
Kupujesz i pomagasz
Finansowe wsparcie można realizować także bez dodatkowych wydatków, np. podczas zakupów. Wystarczy kupować w firmach, które część osiąganych dochodów ze sprzedawanych produktów (lub usług) przeznaczają na cele dobroczynne. Kolejny sposób na „szlachetne” zakupy to udział w licytacjach organizowanych w grupach zajmujących się np. pomocą dla zwierząt, wsparciem akcji zbierania środków na kosztowne leczenie itp. Co ciekawe w wielu grupach można pomagać nie tylko kupując, ale także wystawiając na licytację swoje rzeczy (książki, odzież, biżuterię, rękodzieło i wiele innych). Kolejna interesująca opcja to tzw. licytacje odwrócone, podczas których uczestnicy zgłaszają, co chcieliby kupić. Jeśli ktoś posiada dany przedmiot – wystawia go na licytację.
Jedną z form wsparcia finansowego, znaną od lat, są darowizny na akcję Pajacyk. Warto tu zaznaczyć, że na stronie internetowej można pomagać także bez dodatkowych wpłat, klikając w brzuszek Pajacyka albo przekazując punkty zgromadzone na koncie Payback.
Zaangażuj się w wolontariat
Wolontariat to, zgodnie z definicją, dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Wymaga zatem zaangażowania w ideę, przekonania i cele organizacji, ale także odpowiednich kwalifikacji (np. związanych z opieką nad osobami starszymi, ratowaniem zwierząt czy organizacja funduszy). Warto zauważyć, że jest to również ogromna szansa, zwłaszcza dla młodych ludzi, na zdobycie nowych kompetencji, doświadczeń. Ponadto wolontariat jest bardzo pozytywnie odbierany przez potencjalnych pracodawców.
Jak widać korzyści z pomagania mogą być obopólne, warto jednak pomagać przede wszystkim z potrzeby serca, w reakcji na trudniejszą albo wręcz dramatyczną sytuacje innych. Bezinteresowna pomoc i tak sprawi, że poczujemy się lepiej, bardziej spełnieni, potrzebni. Pamiętajmy zatem, że pomagać można na wiele sposobów, na każdym kroku – od codziennych zakupów, po zaangażowanie osobiste w wolontariat czy akcje typu Szlachetna Paczka.