mieszkanie

Domy jednorodzinne to większe zagrożenie dla czystego powietrza niż miasto.

Tradycyjne piece węglowe i kotły do palenia drewnem znajdują się w piwnicach większości domów jednorodzinnych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tylko co piąty użytkownik tego systemu ogrzewania wie, jak z niego prawidłowo korzystać. Metodyka przyjaznego środowisku palenia w kotłach powinna być prezentowana w spotach telewizyjnych i promowana w internecie, ale tak się nie dzieje.

Polityka energii odnawialnej

powietrze
źródło: https://pixabay.com/

Myślę, że za brakiem wcześniej wymienionej promocji metodyki palenia w kotłach CO2 dla posiadaczy domów jednorodzinnych stoi polityka energii odnawialnej. Do roku 2020 Polska ma obowiązek doprowadzić do pozyskiwania około 20% energii ze źródeł odnawialnych oraz bezpiecznych środowisku. Panele słoneczne i elektrownie wiatrowe to tylko jedne z nich. Aczkolwiek te rodzaje infrastruktury mnożą się najszybciej i dają najlepsze efekty długoterminowe i sezonowe. Samo osiągnięcie progu 20% pozyskiwanej czystej energii to żaden wyznacznik zmiany na lepsze w klimacie naszej planety. W końcu ten program powstał po to, by walczyć m.in. z zanieczyszczeniami powietrza. Żeby te wszystkie działania miały sens, to u szarego obywatela musi dojść do zmian w myśleniu i działaniu.

Poznaj ekologiczne i nowoczesne metody ogrzewania mieszkania 

Gdzie nauczyć się zdrowego palenia w piecu?

Człowiek potrafi rozpalić ogień od tysięcy lat, ale dopiero od niedawna wie, że dym może być mniej lub bardziej szkodliwy. Z pomocą przychodzi jak zwykle internet. Na YouTube można znaleźć filmy opisujące właściwą kolejność układania węgla i drewna w dowolnym rodzaju kotła. Podkreślam w dowolnym modelu pieca i kotła CO2. Nie trzeba wymieniać go na nowy ekologiczny. Jedynie naprawdę przestarzałe i nieszczelne konstrukcje trują środowisko i naszą najbliższą przestrzeń.

W dużych miastach głównym trucicielem powietrza jest samochód. Dopiero później jest nim elektrownia, która jest oddalona od centrum. Jeżeli jednak blisko miasta jest skupisko domów jednorodzinnych korzystających z tradycyjnego ogrzewania, to większość smogu zimą bierze się z niewłaściwego użytkowania pieców i metodyki rozpalania i podtrzymania ognia.

Author: Tomek

Dodaj komentarz