Dzień Ojca na świecie

Dzień Ojca na świecie

Dzień Ojca to święto zajmujące jedno z czołowych miejsc we współczesnym kalendarzu. To dzień, w którym doceniamy role ojców w życiu dzieci. To święto ojcostwa obchodzone jest w różnych, w zależności od kraju, datach. W Polsce przypada na dzień 23 czerwca, w większości innych krajów – jest to zawsze trzecia sobota czerwca, w krajach takich jak: Francja, Argentyna, Pakistan lub Singapur ojcowie świętują w pierwszą sobotę września.

Amerykańscy prekursorzy

W Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie Dzień Ojca obchodzony jest bardzo entuzjastycznie. Nic w tym dziwnego – to właśnie tutaj, w 1910 roku, zapoczątkowano ten piękny zwyczaj. Tradycja nakazuje, a by w ten dzień świętować nie tylko z rodzinnym tatą ale także dziadkami, wujami, ojczymami oraz wszystkimi mężczyznami, którzy pełnią rolę lub zastępują ojców. To także moment kiedy rodzina się jednoczy – mieszkające gdzie indziej dzieci chętnie w ten dzień odwiedzają domy rodzinne, aby zjeść z nimi obiad (najchętniej w restauracji).

W domowych pieleszach

Nieco inaczej to święto lubią obchodzić Australijczycy. Na tym kontynencie Dzień Ojca najczęściej świętowany jest w domowym zaciszu gdzie chętnie spożywają wspólne, rodzinne śniadanie.

Dzień Ojca na świecie

Z kolei Afryka Południowa docenia swoich ojców poprzez rodzinne pikniki i wspólne łowienie ryb.

Dzień Ojca na świecie

Ciekawostka jest Święto ojca w Indiach – w tym kraju bowiem tradycja ta trwa niecałe dziesięć lat i zakorzeniła się ona pod wpływem amerykańskich wpływów i obchodzony jest w podobny Sposób co w Stanach Zjednoczonych (choć, oczywiście na znacznie mniejszą skalę).

Author: Tomek

Dodaj komentarz