Europa na Księżycu?

Europa na Księżycu?

Europa na KsiężycuEuropejska Agencja Kosmiczna (w skrócie znana jako ESA) ma w planach ponowny podbój Księżyca. Ostatni raz udało się tego dokonać załodze amerykańskiego Apollo 17, jednak od tego czasu nikt ponownie nie postawił kroku na Srebrnym Globie. Czy to będzie ponownie ogromny skok dla ludzkości, a raczej dla Europejczyków? Cóż, wielbiciele kosmicznych podróży mogą poczuć dreszcz ekscytacji.

Paryskie centrum Europejskiej Agencji Kosmicznej ogłosiło, iż planuje w przeciągu najbliższych kilku lat reaktywować załogowe loty na Księżyc. Zaangażowana w tym projekcie miałaby być Rosja, a dokładniej naukowcy z Moskiewskiego Instytutu Badań Kosmicznych. Celem wypraw miałoby być założenie pierwszej stałej kolonii. Oczywiście najpierw zostałaby zbudowana profesjonalna stacja kosmiczna, której członkowie badaliby dokładnie warunku atmosferyczne Księżyca, obecności wody oraz składników, które można byłoby wykorzystać do produkcji paliwa. Warto przypomnieć niedawno wypowiedziane przez Jamesa Carpentera, głównego naukowca ESA, słowa, iż południowy biegun Srebrnego Globu nie został do tej pory należycie zbadany ze względu na ciężkie warunki atmosferyczne (bardzo niskie temperatury).

ESA
Logo Europejskiej Agencji Kosmicznej. Źródło: wikipedia

Oczywiście podbój Księżyca przez Europejczyków byłby niebagatelnym wydarzeniem na skalę światową. Czy ESA i Roskosomsowi uda się pokonać Chińczyków i NASA w wyścigu na Księżyc? Biorąc pod uwagę nieustające kontrowersje związane z lądowaniem Amerykanów programu Apollo z lat 1969-1972, wyprawa na Księżyc stanowi nie lada gratkę. Czy ludzkość faktycznie wylądowała na Srebrnym Globie, czy jednak cała sytuacja była zręcznie zainscenizowaną mistyfikacją? Nawet Christopher Nolan w Interstellarze poddał to wydarzenie pod wątpliwość. Europa na Księżycu? Cóż, widać wszystko jest możliwe!

Polecam zajrzeć na oficjalną stronę ESA, której to Polska jest aktywnym członkiem od 2012 roku.

Author: Tomek

Dodaj komentarz