Ile wynosi stawka za 1kwh?

Ile wynosi stawka za 1kwh?

Ile płacimy za 1kwhBiorąc do ręki rachunek za prąd mało kto zwraca uwagę, ile dokładnie wynosi stawka za 1kwh zużytej energii elektrycznej. To właśnie od analizy podstawowej ceny za prąd należy rozpocząć sposobów na obniżenie swoich comiesięcznych rachunków. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, jeśli poszukujesz realnych oszczędności w swojej firmie.

Stawka za 1kwh

Zużytą ilość prądu określa się w tak zwanych kilowatogodzinach. Co to dokładnie oznacza? Tak naprawdę to połączenie jednostki pracy, energii oraz ciepła, którą można symbolicznie zapisać w postaci wzoru:

1kwh= 1 urządzenie o mocy 100W (1kilowat) + godzina pracy (60 minut)

Czy stawka za pobraną energię w całym kraju jest taka sama? Muszę Was rozczarować, ale niestety odpowiedź brzmi „nie”. Stąd też biorą się często diametralne różnice w końcowych rachunkach za elektryczność, ponieważ w jednym gospodarstwie domowym za 1000kwh zapłaci się 510zł, a w innym zaledwie 330zł. Co w takim przypadku zrobić: wymienić sprzęt na ten z opcją energooszczędną czy zerwać umowę z dotychczasowym dostawcą i poszukać nowej firmy?

Zmiana dystrybutora czy zmiana taryfy? Co sie bardziej opłaca?

Jak już wspominałem, wszystko zależy od godzinowego rozliczenia za zużytą energię. Czasami wystarczy jedynie zmienić taryfę, aby odczuć realne zmiany w miesięcznych opłatach. Coraz więcej firm oferuje ciekawe rozwiązania i pakiety energetyczne dla przedsiębiorstw i rodzimych firm (jak na przykład RWE, z interesującymi propozycjami cenowymi dostępnymi pod tym adresem: http://www.rwe.pl/pl/msp/oferta). Najlepiej zobrazować to przykładem:

stawka za 1 kwh w firmiePani Anna prowadzi przedszkole, które jest zlokalizowane na piętrze jej prywatnego domu. Od 6:00 do 17:00 zajmuje się dziećmi, a popołudniu wraca do siebie na piętro. Bez względu na porę, musi cały czas dbać, aby w budynku było ciepło, w łazienkach leciała z kranów gorąca woda, a dzieci mogły bez przeszkód obejrzeć ulubioną kreskówkę w telewizji. Wieczorem wraca do siebie, gdzie nastawia pranie, wkłada kolację do piekarnika i w międzyczasie przegląda wiadomości w sieci. Dotychczas korzystała ze zmiennej taryfy, gdzie opłata za 1kwh zmieniała się w zależności od pory dnia (przed południem płaciła drożej, zaś popołudniu taniej). Nie mogła także liczyć na gwarancję stałej ceny, ponieważ nie miała jej podpisanej w umowie. Co może zrobić, aby obniżyć swoje rachunki?  Wcale nie musi zmieniać operatora, ponieważ może wybrać pakiet firma+dom, gdzie dystrybutor zapewnia gwarancje stałej ceny mimo upływu lat oraz niezmienną stawkę za 1kwh.

Mam nadzieję, że powyższy przykład zachęcił Was do analizy swoich miesięcznych kosztów utrzymania firmy oraz zainspirował do znalezienia realnych oszczędności bez konieczności zrywania umów i szukania nowego operatora energetycznego.

Author: Tomek

Dodaj komentarz