Za granicę ze zwierzęciem

Za granicę ze zwierzęciem

Nasze psy i koty często stanowią dla nas ważną i integralną część rodziny. Jak więc można ich zostawić podczas długich wakacyjnych wojaży? Tego niektórzy z nas nie potrafią sobie wyobrazić – dlatego chętnie wybieramy pensjonaty i hotele, którym nie przeszkadza obecność futrzastych gości. I o ile podróż ze zwierzęciem po terytorium Polski nie nastręcza większych, poza – być może – logistycznymi, kłopotów, o tyle wyjazd ze zwierzęciem za granicę wymaga od nas większego zaangażowania i dokładnego zaplanowania.

Za granicę ze zwierzęciem

NA terenie Unii

Najłatwiej podróżować po terenie Unii Europejskiej. Tutaj przepisy dotyczące przewozu zwierząt domowych są w większości ujednolicone. Trzeba jednak spełnić szereg warunków formalnych:

  1. Przewożone przez nas zwierzę musi posiadać mikroczip. Zabieg jego wszczepienia przeprowadzić można od ręki u większości lekarzy weterynarii i jest on praktycznie bezbolesny dla naszego pupila (porównywalne ze zrobieniem zastrzyku).
  2. Aktualne szczepienia przeciw wściekliźnie także są niezbędne. Wykonując je pamiętajmy, że w przypadku pierwszego szczepienia zyskuje ono ważność dopiero po 21 dniach od wykonania. Szczepienie wykonujemy po wszczepieniu mikroczipu i jest ono ważne przez rok.
  3. Musimy także wyrobić dla naszego pupila paszport – ten wydaje uprawniony lekarz weterynarii.

Za granicę ze zwierzęciem

Uwaga na te kraje

Nieco ostrzejsze przepisy obowiązują w przypadku krajów takich jak Wielka Brytania, Malta, Finlandia i Irlandia. Tutaj dodatkowo potrzebne będzie odrobaczanie (u psów dodatkowo na tasiemca) i zabezpieczenie przeciwko kleszczom.

Za granicami Europy

Nieco bardziej skomplikowana jest podróż naszego zwierzaka poza granice Unii Europejskiej. Potrzebne będą dodatkowe orzeczenia lekarskie, często jest także krótszy okres ważności szczepień ochronnych. Przy wjeździe do sporej części krajów obowiązkowa jest także kwarantanna. Przepisy różnią się w zależności od kraju docelowego, dlatego też należy się z nimi bardzo dokładne zapoznać – może się okazać, że w tym przypadku prościej i mniej stresująco dla pupila będzie pozostawienie go podczas wakacji pod opieką rodziny lub przyjaciół w kraju.

Author: Tomek

Dodaj komentarz