Zagrożenie? Dostaniesz SMS-a

Zagrożenie? Dostaniesz SMS-a

Już od jakiegoś czasu, anomalie pogodowe w Polsce zdarzają się na tyle często, że pomału przestają być rzadkimi wybrykami natury. Porywiste wiatry, trąby powietrzne, orkany, gwałtowne burze i ulewy to coraz częstsze cechy klimatu umiarkowanego. I podczas, gdy niejeden sztab naukowców, klimatologów oraz ekologów bada przyczyny zmian klimatycznych, w Polsce rusza pilotażowy system ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami.

Ważne podpisy

Porozumienie w sprawie wdrożenia tego typu systemu zostało podpisane dzisiaj – swój autograf złożyli pod nim przedstawiciele telefonii komórkowych, Ministerstwa Cyfryzacji, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zagrożenie? Dostaniesz SMS-a

Porozumienie to zakłada, że każda osoba znajdująca się w zagrożonym obszarze zostanie za pomocą bezpłatnej wiadomości tekstowej wysłanej przez swojego operatora sieci komórkowej poinformowana o zaistniałym zagrożeniu.

Konieczne zgłoszenie

Aby wziąć udział w pilotażu systemu wystarczy tylko zarejestrować swój numer telefonu w systemach Krajowego Systemu Ostrzegania (może to zrobić każda osoba, która ukończyła 18 rok życia). Zrobić to można wysyłają SMS na numer 533 112 112 (w treści wpisując kod pocztowy). Koszt takiego SMS-a naliczany jest wg cennika operatora.

Zagrożenie? Dostaniesz SMS-a

W wersji pilotażowej system działa rozsyłając powiadomienia na obszarze całego województwa. Docelowo (czyli od 12 grudnia 2018, bo wtedy właśnie wchodzi w życie nowelizacji ustawy o prawie telekomunikacyjnym) działanie to ma zostać zawężone tylko do terytoriów zagrożonych powiatów.

Author: Tomek

Dodaj komentarz