Jak dobrać lek przeciwbólowy?

Jak dobrać lek przeciwbólowy?

BuscopanJak coś nas boli, to często sięgamy po tabletki przeciwbólowe nie zastanawiając się, jak one dokładnie działają. Oczywiście wiele zależy od składu leku, niemniej generalizując można stwierdzić, iż ich główna funkcja polega na blokowaniu bodźców między poszczególnymi komórkami.

Rodzaje bólu brzucha

Mogą być one kilka źródeł: wynikać z urazu mechanicznego, stanu zapalnego, choroby nowotworowej, urazu termicznego lub chemicznego. Najczęściej bóle brzucha dotyczą skurczu mięśni gładkich, dlatego popularne środki przeciwbólowe zawierające paracetamol nie przynoszą pożądanych efektów, bowiem nie eliminują substancji bólowych, jakie są wytwarzane przez tego typu mięśnie (z drugiej strony warto podkreślić, że to właśnie paracetamol jest idealnym rozwiązaniem na trudności z bólami głowy lub zębów). Wówczas należy sięgnąć po lek zawierający butylobromek hioscyny (jak na przykład Buscopan), który przeciwdziała wyłącznie silnym skurczom mięśni, a nie blokując jedynie receptory bólu. Może być stosowany u osób zmagających się z tą dolegliwością, miesiączkującymi kobietami oraz osobami cierpiącymi na częste kolki. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć pod tym adresem.

O czym warto pamiętać?

Tableki przeciwbólowe
Czasem warto wziąć jeden silniejszy lek, niż kilka słabszych

Jak już wspomniałem, leki zawierające paracetamol świetnie zwalczają ból głowy oraz ból zębów, niemniej praktycznie nie wykazują właściwości przeciwzapalnych, dlatego nie sprawdzą się w przypadku zapalenia stawów lub innych części ciała. Warto mieć na uwadze, że niektóre leki nie mogą być zażywane wespół z innymi farmaceutykami, dlatego zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę lub zapytać lekarza, jak dokładnie dawkować środki przeciwbólowe. Oczywiście im mniejsza jest zawartość konkretnego środka, tym delikatniejsze jest jego działanie, dlatego też ważne, aby przyjmowanie tabletek rozpoczynać od tych najbardziej łagodnych, by obserwować reakcję organizmu i nie wyrządzić sobie krzywdy. Najmocniejsze leki przeciwbólowe są dostępne na receptę i można z nich dopiero skorzystać, jeśli wszystkie inne leki zawiodły.

Author: Tomek

Dodaj komentarz