Wokół kaszlu zazwyczaj przechodzimy obojętnie. Traktujemy go jako zwyczajowego towarzysza przeziębienia i sezonu grzewczego. Jeśli staje się bardzo dokuczliwy posiłkujemy się pierwszym lepszym aptecznym syropem na kaszel i liczymy na to, że „samo przyszło, samo pójdzie”. I w większości wypadków mamy rację. Są jednak sytuacje kiedy kaszlu nie wolno nam zlekceważyć.
Długotrwały kaszel
Zaniepokoić powinniśmy się wtedy, gdy kaszel trwa zbyt długo. Kaszel trwający ponad osiem tygodni określany jest już mianem kaszlu przewlekłego i stanowczo wymaga konsultacji z lekarzem. Przyczyn takiego kaszlu może być wiele: od podrażnienia dróg oddechowych (np. od przebywania w zadymionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach), poprzez różnego rodzaju alergie (w tym na pleśń i grzyby), podrażnienia wynikające z przewlekłych stanów zapalnych (np. zatok) aż po chorobę refluksową przełyku oraz chorobę obturacyjną płuc.
Dzieci i kaszel
Naszą czujność powinien także zawsze wzbudzać kaszel u dzieci. Uporczywy kaszel u dzieci to często objaw chorób – winę w tym przypadku zazwyczaj ponoszą infekcje bakteryjne lub wirusowe górnych dróg oddechowych (między innymi zapalenia oskrzeli lub płuc). Pierwszym etapem takiej infekcji jest zazwyczaj suchy kaszel, który stopniowo przeradza się w kaszel mokry. Oczywiście możemy dziecku ulżyć w cierpieniu za pomocą łatwo dostępnych syropów na kaszel (dzieciom wyjątkowo smakuje i jednocześnie pomaga w odkrztuszaniu syrop Mucosolvan Mini o smaku owoców leśnych), jednak absolutnie nie wolno nam zapomnieć o wizycie u pediatry. Choroby u dzieci najczęściej zaczynają się właśnie w taki – niewinny – sposób.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!