Kiedy wynajmować mieszkanie?

Kiedy wynajmować mieszkanie?

Kiedy wynajmować mieszkanieRóżne się w życiu trafiają sytuacje: jedni mają to szczęście, iż mieszkają w domkach pod miastem lub posiadają własne M w centrum miasta, zaś inni muszą pieczołowicie, strona po stronie, przeszukiwać oferty internetowe i lokalną prasę. Na jakie detale zwrócić uwagę podczas szukania lokum? Kiedy wynajmować mieszkanie? Jak nie zostać oszukanym?

Czynniki wpływające na koszt wynajmu

Tak naprawdę od dwóch czynników zależy końcowa cena wynajmu: lokalizacji oraz stanu wykończenia. Mieszkania położone w centrum miasta oraz obok strategicznych budynków (takich jak uczelnia, urzędy miejskie, przedszkola i domy handlowe) są z reguły najdroższe. Na cenę wpływa także stan wykończenia: rodzaj podłóg (drewniane, marmurowe, płytki), ścian (tapety lub farba), okien (stare drewniane lub nowe plastikowe) oraz umeblowanie (niestety, w Polsce nadal pokutują meble z epoki Gierka, stare tapczany, 20-letnie lodówki oraz skrzypiące szafy).

Kiedy wynajmować mieszkanie?

Najwięcej ofert pojawia się w okresie wakacyjnym, tuż pod koniec czerwca, kiedy to w większych miastach studenci wracają do rodzinnych domów. Wówczas w sieci i lokalnej prasie, a także okazjonalnie na tablicach ogłoszeń, pojawiają się informacje na temat możliwości wynajęcia dopiero co zwolnionego lokum. Niemały wpływ ma także sezon ślubny, czyli od maja do września, kiedy to młodzi małżonkowie zaczynają rozglądać się za wspólnym miejscem do zamieszkania. W miesiącach zimowych zainteresowanie jest najmniejsze, niemniej warto mieć na uwadze, że wówczas najlepsze oferty są już najczęściej zajęte.

Mieszkania w centrum są najdroższe. Najtańsze to te zlokalizowane na obrzeżach miasta.
Mieszkania w centrum są najdroższe. Najtańsze to te zlokalizowane na obrzeżach miasta.

Gdzie szukać mieszkania?

Niby to banalna sprawa: w sieci lub lokalnej prasie. I tu pojawia się ALE: ale na jakich portalach? Ale czy oferty w prasie są umieszczane przez biura nieruchomości czy od pośredników? Ale czy dana oferta jest nadal aktualna? Z pomocą przychodzą fachowe wyszukiwarki internetowe (na przykład Homla: http://homla.pl), gdzie dzięki specjalnym kategoriom wyszukiwania (np. powierzchni, ceny i typu nieruchomości) znacznie szybciej trwa sam proces szukania ofert skrojonej na indywidualne potrzeby. Z doświadczenia wiem, że lepiej wystrzegać się pośrednictwa agencji nieruchomości, bowiem często narzucają dość droga (często stałą) marżę. Oczywiście od razu podniosą się głosy, że w przeciwnym razie nie ma się gwarancji bezpieczeństwa i można trafić na naprawdę złe warunki mieszkaniowe. Jednak kto podpisuje umowę w ciemno, bez obejrzenia lokum i spisania porządnej umowy?

mieszkania łódźNie bez powodu reklama szeptana jest uważana za jedną z najlepszych metod, ponieważ w szybki i skuteczny sposób można się dowiedzieć o naprawdę atrakcyjnej ofercie: ktoś chce wynająć mieszkanie sprawdzonym osobom, wyjeżdża zagranicę i nie chce, by stało ono puste lub też należy do osoby pracującej w innym mieście.

Podsumowując: szukajcie mieszkań w okresie letnim, używając do tego dobrych przeglądarek (sam skorzystałem z Homli) i rozsyłając wici po znajomych. Przy odrobinie szczęścia traficie na prawdziwą perełkę!

Author: Tomek

Dodaj komentarz