Markizy przeciwsłoneczne na balkon

Markizy i parasole przeciwsłoneczne – ochrona od słońca w ogrodzie, na tarasie i balkonie

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wyczekiwana przez wielu możliwość spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Kto z nas nie lubi wypocząć w ogrodzie, na tarasie lub nawet przytulnie urządzonym balkonie? Pamiętajmy jednak, że słońce choć przyjemne, jest nieco szkodliwe, dlatego należy przygotować się na mocne promienie i zadbać o odpowiednią osłonę przed słońcem. Skuteczną barierę przed promieniami słonecznymi możemy stworzyć nie tylko przy pomocy klasycznego parasola przeciwsłonecznego, bowiem doskonale sprawdzi się również stylowa markiza czy lekki żagiel słoneczny. Poznaj wady i zalety każdego z tych najpopularniejszych rozwiązań.

Parasole przeciwsłoneczne, czyli uniwersalny klasyk

Myśląc o osłonie przeciwsłonecznej, większość z nas w pierwszej kolejności widzi przed oczami parasol przeciwsłoneczny. Są one nie tylko stosunkowo tanie, ale również wszechstronne, bowiem doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku miejsca w ogrodzie, jak i na tarasie czy też balkonie. Także w restauracjach i pubach popularną ochroną przeciwsłoneczną jest nic innego jak dobrze nam znany parasol piwny.

Na rynku znajdziemy ogromny wybór parasoli, praktycznie w każdym zakresie cenowym, o różnorodnych kształtach i kolorach. Nad duży rodzinny stół sprawdzi się doskonale parasol ogrodowy prostokątny, nad kącik do wypoczynku na balkonie idealnym rozwiązaniem będzie z kolei półokrągły parasol, który możemy wygodnie umieścić pod ścianą lub nawet zamontować na barierce.  Wiele z nich jest mobilnych, przez co możemy je dogodnie przestawiać lub umieścić na stałe w solidnej podstawie. Oczywistym jest, że w ciągu dnia słońce zmienia swoją pozycję, dlatego warto wybrać model z regulowanym kątem pochylenia, a jeżeli ma on stanąć na tarasie lub balkonie, także z bocznym wysięgnikiem, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca. Warto zastanowić się, czy raz postawiony parasol będziemy składać czy nie. Klasyczne modele rozkładane są bowiem najczęściej na korbkę, producenci przygotowali również parasole otwierane przy pomocy pilota. Ciekawym rozwiązaniem może też być parasol na taras z lampkami solarnymi w czaszy, które zapewniają wieczorami nastrojowe źródło światła.

Parasol przeciwsłoneczny w biało-czerwone paski

Podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego rozmiary i funkcjonalność, ale także walory estetyczne. Dla komfortu psychicznego niezwykle ważne jest bowiem wrażenie zachowania ładu i porządku w otaczającej nas przestrzeni. Kluczową rolę będą tu odgrywać nie tylko pasujące do siebie kolory poszczególnych elementów infrastruktury tarasowej czy ogrodowej, ale również symetria kształtów.

Markizy tarasowe

Alternatywą dla parasoli przeciwsłonecznych, która króluje przede wszystkim na tarasach i balkonach, jest lekkie zadaszenie z odpowiedniej, impregnowanej tkaniny czyli markiza tarasowa. Odpowiednio dobrana, staje się nie tylko funkcjonalnym dodatkiem dającym ochronę przeciwsłoneczną i przeciwdeszczową (obniża temperaturę również we wnętrzu domu), ale dodatkowo może stanowić elegancki element dekoracyjny elewacji.

Markizy tarasowe mogą posiadać zróżnicowane funkcje i dostępne są praktycznie w każdej kategorii cenowej, dlatego bez względu na możliwości finansowe każdy ma szansę znaleźć model dostosowany do swoich potrzeb.

Markiza przeciwsłoneczna zamontowana nad oknem tarasowym

Markiza tarasowa pozioma

Najpopularniejsze są markizy poziome, montowane do elewacji i zapewniające ochronę od góry. Podstawowym wariantem takiego rozwiązania jest markiza otwarta, bezkasetowa, w której zarówno rura nawojowa, jak i korbka do rozkładania pozostają widoczne. Są one dobrym wyborem jeżeli montaż ma mieć miejsce w osłoniętym miejscu, np. pod okapem dachowym czy w niszy w murze. Dobrze też sprawdzi się jako markiza na balkon typu loggia. Jeżeli natomiast markiza tarasowa ma być wystawiona bezpośrednio na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, powinniśmy zdecydować się na model kasetowy, w którym zarówno mechanizmy otwierania, jak i sama tkanina po zwinięciu są schowane w estetycznej kasecie.

Tego typu rozwiązania, w przeciwieństwie do markiz otwartych, często posiadają także silniczek, umożliwiający wygodne i szybkie rozsuwanie i chowanie markizy. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są także w tzw. czujnik pogodowy, dzięki któremu w sytuacji gdy pojawia się deszcz lub silny wiatr, samodzielnie składają się i rozkładają gdy znowu wyjdzie słońce. Wiele z nich posiada wbudowane panele fotowoltaiczne, dzięki czemu nie wymagają podłączenia do stałego źródła zasilania. Markiza pozioma to wszechstronne rozwiązanie, zarówno na tarasy, jak i balkony. Niektóre modele mają wysięg nawet do 4m długości, dzięki czemu idealnie sprawdzą się jako markiza na taras. Bez problemu znajdziemy jednak krótsze i węższe, będące optymalnym rozwiązaniem jako markizy balkonowe.

Markiza przeciwsłoneczna nad niewielkim balkonem

Markiza tarasowa boczna

A jakie rozwiązanie będzie optymalne w sytuacji, gdy nasz taras lub balkon są odsłonięte z boku? Jeżeli zależy nam na osłonięciu się przed wiatrem, deszczem, a także nisko osadzonym słońcem, warto zainteresować się rozwiązaniem jakim jest markiza boczna. Różni się ona od tradycyjnego rozwiązania przede wszystkim tym, że kaseta jest ustawiona pionowo, a materiał rozwija się w lewo lub w prawo. Tego typu produkt, przypominający nieco klasyczny parawan doskonale sprawdzi się jako markiza na balkonie lub tarasie w budownictwie szeregowym, zwłaszcza gdy cenimy sobie własną prywatność w miejscu odpoczynku. Mogą one być montowane samodzielnie lub stanowić komplet wraz z markizą poziomą. Wtedy najlepiej wybrać modele spójne kolorystycznie, które będą stanowiły estetycznie wyglądającą kompozycję. Taka boczna markiza na tarasie to również doskonała alternatywa dla klasycznych pergoli, dzięki możliwości zwinięcia zapewnia bowiem większą wszechstronność w użytkowaniu.

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli markiz bocznych, różniących się wysokością i długością. Jeżeli potrzebna nam jest niewielka markiza balkonowa, możemy zamiast klasycznego prostokątnego rozwiązania, wybrać model wachlarzowy, rozkładający się w formie ćwierćokręgu.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz