garnki na kuchence

Najlepsze garnki i sztućce – z czego powinny być wykonane?

Jak wybrać do domu najlepsze garnki i sztućce tak, by posłuży nam przez całe lata, a nie jedynie przez kilka miesięcy? Tutaj bardzo dużo zależy od tego, z jakiego materiału będą wykonane przedmioty, które znajdą się w naszej kuchni. Wiadomo, że im lepsza jakość, tym dłuższa trwałość konkretnego garnka czy sztućca. Warto więc postawić na jakość, która z początku może lekko odstraszyć ceną, ale będzie nam za to służyła przez bardzo długo.

Najlepsze garnki i sztućce, czyli jakie?

Kuchnia to serce domu. Takie powiedzenie zna zapewne każdy i przez lata w ogóle nie straciło ono swojego znaczenia. W końcu kuchnia to miejsce, gdzie nie tylko przyrządza się posiłki, ale także spędza dużo czasu. Jednak to właśnie przyrządzanie posiłków, a później ich spożywanie, uzależnione jest w części od tego, jakich narzędzi się używa. Owszem, można zrobić pyszny obiad w starych garnkach czy na zniszczonych patelniach, ale może być on niezdrowy. Materiały się zużywają, a wtedy do jedzenia mogą dostawać się fragmenty garnków czy patelni. A to już zdrowe nie jest.

Dlatego tak ważne jest to, by nasze garnki i patelnie były zrobione z odpowiedniego materiału. Tutaj jednym z najlepszych jest oczywiście stal nierdzewna. Powód jest bardzo prosty – ten materiał naprawdę bardzo trudno zniszczyć. Dodatkowo jest odporny na wodę, czyli nie ma obawy przed korozją, która powoli potrafi wykończyć każdy garnek. Dobrze więc szukać do domu garnków, które są w całości zrobione ze stali nierdzewnej. To zapewni im żywotność na całe lata. Oczywiście takie garnki mogą kosztować więcej, niż wykonane ze zwykłej stali lub pokryte emalią. Warto jednak wyłożyć na początek trochę gotówki, by później nie mieć problemów.

garnki ułożone na niebieskim tle

Najlepsze sztućce – co trzeba wiedzieć?

A jak to wygląda ze sztućcami? Tutaj wiele może zależeć od tego, jak chcemy, by sztućce wyglądały. Można szukać takich, które są polerowane lub matowe. Oczywiście te pierwsze będą odrobinę trudniejsze w utrzymaniu w czystości. Za to pięknie będą się prezentowały na stole. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na to, jaka jest ilość niklu w nich zawarta. Można się spotkać z dwoma oznaczeniami, jeżeli chodzi o stal nierdzewną – 18/10 lub 18/0. To oznacza ilość chromu oraz niklu w danych sztućcach. 18% chromu i 10% niklu sprawi, że nasze sztućce będą się błyszczeć. Są także wytrzymałe oraz odporne na rdzewienie. Jednak tego rodzaju sztućce są nieodpowiednie dla osób, które są uczulone na nikiel. Dobrze więc w takiej sytuacji szukać zestawu, który oznaczony jest 18/0. To oznacza, że nie będzie w sztućcach niklu i będzie mógł ich używać każdy. Te rodzaj jest jednak odrobinę mniej odporny na zarysowania, co warto wziąć pod uwagę w chwili zakupu.

metalowe sztućce na serwecie

Można więc powiedzieć, że najlepsze garnki oraz sztućce to takie, które wykonane są ze stali nierdzewnej. Dzięki temu wytrzymają dłużej i posłużą nam całe lata. W tym przypadku nie warto oszczędzać, ponieważ mówimy o produktach, które mają nieustanny kontakt z żywnością.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz