Marsjanin – o planecie, książce i filmie

Marsjanin – o planecie, książce i filmie

MarsOpublikowane przez NASA niedawno pokazane najnowsze zdjęcia Plutona (o czym pisałem tutaj) stały się punktem wyjścia do zwiększenia zainteresowania na temat kosmosu, a w szczególności planet Układu Słonecznego. Teraz modny stanie się Mars, a to za sprawą nadchodzącej ekranizacji książki Andy’ego Weira, pt. Marsjanin.

Nieco o samej planecie

Mars – pierwszy raz słysząc tę nazwę, wielu z nas myśli o popularnych batonikach, a nie o jednej z najważniejszych planet naszego układu. Wbrew pozorom, społeczeństwo nadal dość mało o nim wie, dlatego warto przypomnieć najważniejsze fakty dotyczące Marsa:

Położenie: czwarta planeta od Słońca;

Nazwa: pochodzi od starożytnego, rzymskiego boga wojny;

Sonda na Marsie
Sonda na Marsie

Kolor: rdzawo-czerwony, stąd też nazwa „czerwona planeta”;

Czas trwania doby: 24 godziny i 37 minut czasu ziemskiego; doba określana jest mianem „sol”;

Ukształtowanie: doliny, wulkany, czapy lodowe i pustynie;

Księżyce: Fobos („Strach”) i Deimos („trwoga”);

 

 

Powierzchnia Marsa
Powierzchnia Marsa [źródło: Wikipedia]

Fantastyczna książka i jej filmowa realizacja

Źródło: Wydawnictwo Akurat
Źródło: Wydawnictwo Akurat

W listopadzie tego roku na ekrany kin wejdzie ekranizacja debiutanckiej powieści Andy’ego Weira, pt. Marsjanin. To historia astronauty, który podczas ekspedycji na Marsa zostaje przypadkowo uznany za zmarłego. Mężczyzna znajduje się w niezwykle skomplikowanej sytuacji, bowiem ma do dyspozycji ograniczone zapasy pożywienia i wody, a także trudności w nawiązaniu kontaktu z ziemską stacją. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem, którego stawką jest życie głównego bohatera, Marka Watney’a. Marsjanin, określany przez krytyków i recenzentów mianem solidnego hard sc-f, ma szansę stać się filmowym przebojem 2015roku. Czy tak się okaże? Czas pokaże. Tymczasem zapraszam do obejrzenia oficjalnej zapowiedzi:

 

Author: Tomek

Dodaj komentarz