Marzanna - bóstwo śmierci i zimy

Marzanna – bóstwo śmierci i zimy

Choć w tym roku trudno w to uwierzyć, to 21 marca uznawany jest za kalendarzowy początek wiosny. To w ten dzień właśnie nasi przodkowie starali się jak mogli odgonić zimę i przywołać wiosnę. Topienie Marzanny dzisiaj uskuteczniają wyłącznie przedszkolaki oraz uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej A szkoda, bo tegoroczna aura jak najbardziej zachęca do odświeżenie pogańskiego zwyczaju sprzed wieków.

Marzanna - bóstwo śmierci i zimy
źródło: https://en.wikipedia.org, CC

Bóstwo czy demon?

Mało kto także pamięta czym, lub kim, była ta nieszczęsna, unicestwiana co roku Marzanna. Niektórzy naukowcy twierdzą, że najzwyczajniej w świecie symbolizowała wszelkiej maści demony, inni – co bardziej prawdopodobne – iż była bóstwem symbolizującym śmierć oraz zimę (zwana też była Morą lub Śmiercichą). Wiadomo też, że wspominał o niej w swoich kronikach Jan Długosz. Stawiał ją tam na równi z inną ważną boginią – Dziewanną.

Marzanna - bóstwo śmierci i zimy
źródło: https://en.wikipedia.org, CC

Pewne jest jednak jedno – nasi przodkowie wierzyli, że bez odprawienia stosownego rytuału zima nie zechce opuścić pół i lasów, a bożek Jaryło, który miał sprowadzić Słowianom płodność i wiosnę, po prostu się nie narodzi.

Panna młoda i starucha

Kukła Marzanny przybierała rożne formy. Raz była ona panną młodą, innym razem przybierała postać starej baby w łachmanach lub bywała ubrana w tradycyjny strój regionalny – zawsze jednak byłą ona kukłą wykonaną ze słomy. Różnorako także traktowano biedną kukłę – czasami po prostu zdzierano z niej ubranie i rozszarpywano,. W innych regionach, tuż przed jej utopieniem, podpalano. Bywało też i tak, że symbolem pożegnania zimy stawał się Marzaniok, a więc męski odpowiednik Marzanny.

Author: Tomek

Dodaj komentarz