Polskie muzea

Polskie muzea

Na całym świecie są ich setki tysięcy. Małe i duże, te bardziej znane i te tajemnicze, do których mało kto zagląda. Znajdują się praktycznie w każdym zakątku globu a znaleźć je możemy nawet w niewielkich miejscowościach lub wsiach. Do tych słynnych przybywają turyści z każdego miejsca na kuli ziemskiej, do innych trafiają tylko zapaleńcy lub przypadkowi podróżnicy. Muzea, specyficzne miejsca, w których podróżujemy w czasie i przestrzeni. O Luwrze, Wersalu lub Muzeum Wiktorii i Alberta słyszał każdy. Ale i na naszym polskim kawałku planety nie brakuje ciekawych muzeów, które warto odwiedzić i poznać. Poza tymi tradycyjnymi są też i takie, które kuszą formą, eksponatami lub interaktywnymi wystawami.

Warszawskie tajemnice

  • Na pierwszy plan wybija się otwarte w 2004 roku (z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania) Muzeum Powstania Warszawskiego. Od tego momentu zdobyło już sobie sporą, i przyznajmy, że zasłużoną, popularność w kraju i za granicą. Poszczególne ekspozycje w tym muzeum przeprowadzą nas przez 63 dni Powstania Warszawskiego, przedstawią nam życie Warszawiaków w owym czasie, i przybliżą sylwetki powstańców. A wszystko to podane w nowoczesnej, interaktywnej formie.
  • Ci, którzy chcą z bliska poznać historię naszej stolicy powinni się koniecznie udać do Muzeum Warszawy. Znajdujące się w 11 kamieniczkach Starego miasta muzeum ciekawie opowiada nam o dziejach tego miasta. Znajdziemy tam ponad 20 tematycznych gablot, a w nich około 7300 eksponatów. To właśnie dzięki nim dowiemy się jak kształtowała się Warszawa, jakie zaszły w niej przemiany i jacy ludzie przewinęli się przez to miasto na przestrzeni dziejów. Na muzealnych wystawach nie brakuje także ciekawych historyjek z życia miasta oraz zabawnych anegdotek.

Polskie muzea

Stary Kraków i współczesność

Przenieśmy się na chwilę do Krakowa. To właśnie w dawnej stolicy Polski znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej, czyli MOCAK (skrót od angielskiego tłumaczenia nazwy: „Museum of Contemporary Art in Kraków„). Ten obiekt znajduje się na terenach dawnej fabryki Schindlera (tak, tego Schindlera). Muzeum zajmuje powierzchnię czterech tysięcy metrów kwadratowych i zgromadzony w nim dzieła najsłynniejszych artystów ostatnich dziesięcioleci. Wnętrze gmachu to przykład współczesnej architektury w najlepszym wydaniu. A ekspozycje są proste, wręcz minimalistyczne.

Trójmiasto i walka o wolność

Kto natomiast chciałby zapoznać się z historią Solidarności, przyczyną jej powstania, uwarunkowaniami kulturowymi oraz politycznymi i naszą drogą do demokracji powinien odwiedzić Gdańsk. Europejskie Centrum Solidarności to niewątpliwie jedno z najbardziej ciekawych polskich muzeów. Znajdziemy w nim liczne eksponaty pochodzące z czasów PRL: wycinki prasowe, dokumenty, fotografie. Zwiedzający mogą także liczyć na liczne pokazy multimedialne. A wszystko to w ciekawym architektonicznie budynku zaprojektowanym przez pracownię Fort.

Przy okazji bytności w Trójmieście odwiedźmy jeszcze Gdynię. Muzeum Emigracji to kolejna ciekawostka, która znajduje się w budynku dawnego Dworca Morskiego. I nie bez przyczyny – to właśnie stąd przez szereg lat wypływali Polacy w poszukiwaniu lepszego jutra i szczęścia. Wystawa opowiada losy miliona anonimowych ludzi (choć nie zabrakło i wspomnień o znanych emigrantach) i sięga aż do XVIII wieku.

Dla małych i dużych odkrywców

Muzeum, w którym wszystkiego można dotknąć, pomacać a nawet użyć? To oczywiście znajdujące się w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Tutaj można „wsiąknąć” na naprawdę długie godziny. To prawdziwy festyn dla spragnionych wiedzy, nauki i eksperymentów. Bogata i pomysłowa ekspozycja sprawia, że frajdę znajdują tam ludzie w każdym wieku – od przedszkolaków po emerytów.

Nasza historia

Są też i takie muzea, które odwiedzić po prostu trzeba. Z obowiązku, patriotyzmu i poszanowania historii naszego kraju. Wśród takich miejsc wymienić należy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dawne tereny obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu to niemi świadkowie II Wojny Światowej. Ale nie milczą wystawy znajdujące się w dawnych, obozowych barakach. Muzeum, które powinien odwiedzić każdy, aby choć w ułamku stopnia zdać sobie sprawę z okropieństw zbrodni hitlerowskich.

Polskie muzea

Dla miłośników dawnego blichtru idealnym muzeum jest Pałac w Wilanowie. Kompleks pałacowy wraz z przyległymi do niego ogrodami to niemała gratka dla miłośników historii i architektury. Wyobraźnie pozwoli nam bez trudu przenieść się w czasy króla Jana III Sobieskiego a ogrody, nie bez powodu przywodzące na myśl te znajdujące się w podparyskim Wersalu, pozwolą nam na wielogodzinne, nastrojowe spacery.

Życie z klocków Lego

Na koniec coś nieco lżejszego. Świat stworzony z klocków Lego w budynkach dawnego Dworca Głównego w Krakowie to cudowna przygoda zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Budynki z klocków oraz ludziki Lego w bardzo udanie przedstawiają nam historię państwa oraz Krakowa. Nie brakuje tu postaci charakterystycznych dla regionu, takich jak choćby słynne krakowskie kwiaciarki a uważny widz znajdzie nawet zaczarowaną dorożkę. Poza makietami wykonanymi z klocków, w HistoryLandzie nie brakuje multimedialnych projekcji i interaktywnych obiektów. To miejsce jest naprawdę niesamowite!

Author: Tomek

Dodaj komentarz