Wybierając się na siłownię, wiele osób postanawia kupić karnet open i od razu rzucić się na głęboką wodę, intensywnie trenując i wylewając z siebie siódme poty. Niestety, w parze z regularną aktywnością fizyczną musi iść odpowiednia wiedza dotycząca funkcjonowania naszego organizmu i wpływu ćwiczeń na pracę metabolizmu. Oto najczęstsze błędy popełniane na siłowni przez przedstawicieli obu płci.
- Korzystanie z najcięższych hantli i branie dużych obciążeń
Jest to szczególnie często zauważalne u osób, które dopiero zaczęły regularnie ćwiczyć. Ich ciało nie jest przyzwyczajone do nadmiernego wysiłku fizycznego, dlatego obciążenia powinny być stopniowo wprowadzane, zaczynając od tych lżejszych.
- Przychodzenie na siłownię w pełnym makijażu
To główny zarzut wobec pań. Spójrzmy prawdzie w oczy: siłownia to miejsce, gdzie się wylewa siódme poty, walczy z granicami wytrzymałości własnego ciała i robi przy tym brzydkie miny, którym uroku z pewnością nie dodaje makijaż. Wybierając się na siłownię zapomnijcie o tipsach, pomalowanych oczach i wymyślnych fryzurach.
- Obsesja mięśni brzucha
3-4 serie po 20 powtórzeń kilka razy tygodniowo z pewnością wystarczą, aby spalić tłuszczyk i stopniowo wyżłobić mięśnie brzucha. Trening powinien obejmować całe ciało, aby równomiernie pozbyć się zbędnych kilogramów i odsłonić powoli kształtowane mięśnie. Poza tym im intensywniej ćwiczy się dany mięsień, tym większe prawdopodobieństwo, iż intensywnie się on rozrośnie, nieproporcjonalnie do reszty ciała.
- Brak rozgrzewki przed siłowymi ćwiczeniami
Po wejściu do siłowni wiele osób od razu przystępuje do ćwiczeń siłowych, zapominając, iż ciało powinno być wcześniej odpowiednio przygotowane i rozgrzane. 15 minut na bieżni lub 20 minut intensywnego aerobiku przyśpieszą prace serca i przygotują organizm na większy wysiłek.
- Jednostajność ćwiczeń
Początkowo wykonywanie tych samych ćwiczeń może przynieść dość szybkie efekty, jednak po pewnym czasie przestaniesz zauważać różnicę, ponieważ organizm przyzwyczaja się do określonego wysiłku. To sytuacja podobna do spożywania ulubionych owoców – jedzone od czasu do czasu sprawiają przyjemność, lecz po kilku miesiącach mogą się znudzić. Plan ćwiczeń powinno się zmieniać średnio co 6-8tygodni.
- Unikanie posiłków
Każdy wysiłek wiąże się z utrata określonej ilości energii, która organizm chce szybko uzupełnić. Uczucie głodu pojawiające się po ćwiczeniach to normalny stan, który powinien zostać zaspokojony. Warzywa gotowane na parze, lekka owsianka z suszonymi owocami lub porcja gotowanej piersi kurczaka dostarczy niezbędnych mikroelementów i pierwiastków utraconych w trakcie ćwiczeń i z pewnością nie wpłynie na kształt sylwetki.
- Picie soków owocowo-warzywnych lub napojów energetycznych
Zawierają cukry proste, które bardzo szybko podnoszą poziom insuliny we krwi i wywołują uczucie głodu. Pod żadnym pozorem nie powinno się pić napojów energetycznych, które zawierają ogromne ilości cukru. W trakcie wysiłku lepiej sięgnąć po niegazowaną wodę mineralną.