Ochrona skóry przy terapii z użyciem hormonów

Ochrona skóry przy terapii z użyciem hormonów

Wykorzystywanie hormonów w terapiach leczniczych rozmaitych przypadłości niesie ze sobą różne skutki uboczne. Niekiedy skutecznie przeprowadzona kortykoterapia pozostawia w organizmie mniej lub bardziej dokuczliwe efekty negatywne. Jednym z najczęstszych jest obciążenie wątroby, układu trawiennego oraz jelit. Medycyna dobrze wie, że upośledzenie pracy tych organów rzutuje na stan skóry. Pojawia się trądzik, obrzęki, a także podatność na przesuszanie lub przetłuszczanie. Jak walczyć z tymi negatywnymi skutkami ubocznymi i chronić skórę?

Kremy i kosmetyki

skóra
źródło: https://pixabay.com/

Mamy ograniczone możliwości fizycznej ochrony naskórka przed toksynami wychodzącymi głównie z powodu gorszej pracy wątroby, nerek i jelit. Farmaceutyka i kosmetologia opracowała skuteczne metody łagodzenia powstałych dotychczas zmian skórnych. Działają zarówno na problem wizualny, czyli zmiany w strukturze komórek, jak i minimalizują towarzyszące im objawy swędzenia i pieczenia. Preparaty lecznicze Diprobase (http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/dermatologia/diprobase/) na bazie wazeliny i ciekłej parafiny może kupić każdy bez recepty. Stosuje się go również w przypadku stanów zapalnych skóry głowy i podczas odczynów alergicznych. To jedna z najlepszych opcji dla osób, które nie mają czasu stać w kolejce do dermatologa, a chcą złagodzić objawy terapii kortykosteroidami. Inną skuteczną maścią jest ta na bazie cynku, którą kupicie w każdej aptece. Stosowana w czasie trądziku na zaczerwienionych obszarach skóry delikatnie łagodzi stan zapalny. Cynk w formie suplementu również powinien być elementem terapii wspomagającej leczenie skóry. Warto sięgać także po ziołowe kremy, bez dodatków substancji konserwujących i chemicznych substancji poprawiających zapach lub konsystencję.

Żywność czy suplementy?

cynk
źródło: https://pixabay.com/

Silnym wsparciem dla wątroby w czasie zażywania hormonów są preparaty określane mianem toników wątrobowych. W swoim składzie zawierają wyciągi z ostropestu, karczocha, mniszka lekarskiego, a także aminokwas taurynę. Działanie toniku jest tak silne, jak wartościowa jest żywność spożywana w diecie osoby chorej. Niezwykle istotna jest także profilaktyka antyalkoholowa i wykluczająca z diety fruktozę, która jest dodatkiem do rozmaitych słodyczy oraz nawet świeżych owoców spożywanych wieczorem. Od pewnego czasu w środowisku medycznym mówi się o stłuszczeniu wątroby i uszkodzeniu tego organu, silnie powiązanym ze spożyciem owoców wieczorem. Żeby taka sytuacja miała miejsce, należałoby jeść je regularnie przed pójściem spać lub po prostu w godzinach wieczornych. Co ciekawe takie praktyki mają miejsce w wielu domach i niejednokrotnie nie mają związku z owocami a żywnością przetworzoną słodzoną fruktozą.

Terapia sterydami lub innymi hormonami szkodzi nie tylko cerze, ale także organom wewnętrznym, o które należy dbać. Powiązanie obciążenia wątroby z problemami skórnymi jest znane lekarzom, ale rzadko porusza się metody wspierania tego narządu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!”

Author: Tomek

Dodaj komentarz