Oszczędzanie - nowa moda dla każdego

Oszczędzanie – nowa moda dla każdego

Oszczędzanie to ostatnio modna kwestia. Blogi poświęcone temu właśnie tematowi rosną jak przysłowiowe grzyby po deszczu a banki prześcigają się w ofertach i pomysłach przeznaczonych dla tych, którzy sami zaoszczędzić nie potrafią. Wbrew pozorom jednak, oszczędzanie to zagadnienie, którym powinien zainteresować się każdy – bez względu na poziom comiesięcznych wpływów na konto bankowe. Oto, co o oszczędzaniu powinien wiedzieć każdy.

Oszczędzanie - nowa moda dla każdego

  1. Mawiają, że ludzie bogaci to Ci, którzy wiedzą jak nie wydawać pieniędzy – oni doskonale zdają sobie sprawę, że zawsze należy mieć finansową rezerwę – na nietypowe zachcianki, inwestycje, emeryturę lub, po prostu, na „czarną godzinę”.
  2. Wydawanie najlepiej zacząć od siebie – z każdego wpływu na konto przelej ustaloną kwotę na konto oszczędnościowe. Specjaliści zalecają, aby było to minimum 10% zarobionej przez nas kwoty.
  3. Bankowe instrumenty mogą okazać się bardzo pomocne – większość banków proponuje, że będzie odkładać w naszym imieniu, najczęściej są to niewielkie kwoty uzależnione od naszych wydatków (np. 10 groszy od każdej wydanej złotówki).
  4. Oszczędzać może każdy – nawet jeśli wydaje się, że nie ma z czego. Czasami trzeba tylko dopasować metodę oszczędzania do siebie (np. zaokrąglanie kwoty swoich wydatków i odkładanie reszty do „skarbonki”).
  5. Oszczędzanie idzie w parze z inwestowaniem -inaczej możemy stać się ofiarami wszechobecnej inflacji. Jeśli boimy się strat i krachu na giełdzie, wybierajmy inwestycje o niskim stopniu ryzyka lub zdecydujmy się na zaufane Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (w skrócie TFI).

    Oszczędzanie - nowa moda dla każdego

Author: Tomek

Dodaj komentarz