Media społecznościowe oraz banki na całym świecie promują konsumpcyjny styl życia. Zachęcają nas do zakupu przedmiotów i usług, których wcale nie potrzebujemy lub na które nas, po prostu, nie stać. Gama łatwo dostępnych kredytów konsumpcyjnych, usług debetowych oraz kart kredytowych sprawia, że czujemy się bogatsi i nierzadko prowadzimy życie ponad stan. Pora więc zmienić przyzwyczajenia – zanim będzie za późno i wpadniemy w spiralę zadłużenia. Najwyższy czas zacząć oszczędzać!
Jak oszczędzać pieniądze – to nie takie trudne
Oszczędzanie, wbrew pozorom, nie jest trudne. Wystarczy tylko odrobina samodyscypliny i powstrzymania się przed zbędnymi wydatkami. Tak naprawdę oszczędzać może każdy, bez względu na poziom zarobków. Oczywiście zabrać się za to musi cała rodzina – nie zapomnijmy więc włączyć w to także dzieci. Niech już teraz nauczą się jak oszczędzać. Zacznijmy od prostego kroku, spisujmy wszystkie wydatki i sprawdźmy, gdzie uciekają nasze pieniądze.
Gdzie szukać oszczędności?
Po miesiącu rzetelnego zapisywania wydatków powinniśmy już wiedzieć, na co wydajemy najwięcej. Przyjrzyjmy się dokładnie umowom z sieciami komórkowymi oraz dostawcami telewizji i Internetu. Obecnie łatwo zmienić firmę dostarczającą te usługi, nie musimy więc tkwić przy niekorzystnych dla nas umowach.
Wydatki spożywcze to kolejny punkt w naszym budżecie, który należy zrewidować. Często kupujemy za dużo, marnując przy okazji sporo żywności. Spróbujmy także zrezygnować z żywności przetworzonej, jest droga i niezdrowa.
7 prostych zasad oszczędzania pieniędzy
Aby jednak proces oszczędzania przebiegał bezboleśnie, warto wdrożyć kilka prostych zasad oszczędzania:
- skorzystaj z jednego z wielu dostępnych online bezpłatnych kursów oszczędzania,
- płać najpierw sobie – przelewaj określoną sumę na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wypłaty,
- płać wszystkie rachunki na początku miesiąca, dzięki temu będziesz wiedzieć, ile zostało na życie,
- nie kupuj na kredyt, jeśli nie masz gotówki to znaczy, że nie stać Cię na kolejny telewizor,
- nie przepłacaj – nie zawsze musisz kupować rzeczy najdroższe,
- zrezygnuj z prenumerat, abonentów oraz płatnych subskrypcji, z których nie korzystasz, znajdź swoją własną metodę oszczędzania.
Skuteczne metody oszczędzania pieniędzy
Sposobów i metod na oszczędzanie jest dużo – wybierz taką, która najbardziej pasuje tobie i twojej rodzinie. Duża popularnością cieszy się np. cotygodniowe wrzucanie do słoika kwoty odpowiadającej numerowi tygodnia (w pierwszym tygodniu roku będzie to 1 złoty, w ostatnim już 52). Możemy także polecić bankowi przelewanie na osobny rachunek drobnych kwot po każdym naszym wydatku (np. 10 % wartości każdego zakupu). Więcej metod poznacie w tym artykule.