Skuteczne metody oszczędzania pieniędzy - poradnik

Skuteczne metody oszczędzania pieniędzy – poradnik

Media społecznościowe oraz banki na całym świecie promują konsumpcyjny styl życia. Zachęcają nas do zakupu przedmiotów i usług, których wcale nie potrzebujemy lub na które nas, po prostu, nie stać. Gama łatwo dostępnych kredytów konsumpcyjnych, usług debetowych oraz kart kredytowych sprawia, że czujemy się bogatsi i nierzadko prowadzimy życie ponad stan. Pora więc zmienić przyzwyczajenia – zanim będzie za późno i wpadniemy w spiralę zadłużenia. Najwyższy czas zacząć oszczędzać!

Jak oszczędzać pieniądze – to nie takie trudne

Oszczędzanie, wbrew pozorom, nie jest trudne. Wystarczy tylko odrobina samodyscypliny i powstrzymania się przed zbędnymi wydatkami. Tak naprawdę oszczędzać może każdy, bez względu na poziom zarobków. Oczywiście zabrać się za to musi cała rodzina – nie zapomnijmy więc włączyć w to także dzieci. Niech już teraz nauczą się jak oszczędzać. Zacznijmy od prostego kroku, spisujmy wszystkie wydatki i sprawdźmy, gdzie uciekają nasze pieniądze.

zycie z olowkiem oszczedzanie

Gdzie szukać oszczędności?

Po miesiącu rzetelnego zapisywania wydatków powinniśmy już wiedzieć, na co wydajemy najwięcej. Przyjrzyjmy się dokładnie umowom z sieciami komórkowymi oraz dostawcami telewizji i Internetu. Obecnie łatwo zmienić firmę dostarczającą te usługi, nie musimy więc tkwić przy niekorzystnych dla nas umowach.

Wydatki spożywcze to kolejny punkt w naszym budżecie, który należy zrewidować. Często kupujemy za dużo, marnując przy okazji sporo żywności. Spróbujmy także zrezygnować z żywności przetworzonej, jest droga i niezdrowa.

7 prostych zasad oszczędzania pieniędzy

Aby jednak proces oszczędzania przebiegał bezboleśnie, warto wdrożyć kilka prostych zasad oszczędzania:

  1. skorzystaj z jednego z wielu dostępnych online bezpłatnych kursów oszczędzania,
  2. płać najpierw sobie – przelewaj określoną sumę na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wypłaty,
  3. płać wszystkie rachunki na początku miesiąca, dzięki temu będziesz wiedzieć, ile zostało na życie,
  4. nie kupuj na kredyt, jeśli nie masz gotówki to znaczy, że nie stać Cię na kolejny telewizor,
  5. nie przepłacaj – nie zawsze musisz kupować rzeczy najdroższe,
  6. zrezygnuj z prenumerat, abonentów oraz płatnych subskrypcji, z których nie korzystasz, znajdź swoją własną metodę oszczędzania.

Skuteczne metody oszczędzania pieniędzy - poradnik

Skuteczne metody oszczędzania pieniędzy

Sposobów i metod na oszczędzanie jest dużo – wybierz taką, która najbardziej pasuje tobie i twojej rodzinie. Duża popularnością cieszy się np. cotygodniowe wrzucanie do słoika kwoty odpowiadającej numerowi tygodnia (w pierwszym tygodniu roku będzie to 1 złoty, w ostatnim już 52). Możemy także polecić bankowi przelewanie na osobny rachunek drobnych kwot po każdym naszym wydatku (np. 10 % wartości każdego zakupu). Więcej metod poznacie w tym artykule.

Author: Tomek

Dodaj komentarz