Podjazd z kostki brukowej - nowocześnie i elegancko

Podjazd z kostki brukowej – nowocześnie i elegancko

Na wygląd naszego domu wpływają nie tylko drogie meble, eleganckie dodatki lub kunsztowna elewacja. Na to, jak prezentuje się nasza posesja wpływ ma także jej otoczenie – a przede wszystkim to jak wykończony jest podjazd oraz ścieżki. Sposobów na zagospodarowanie akurat tej przydomowej przestrzeni jest kilka – od nierobienia nic, poprzez obsadzenie trawą aż po ułożenie kostki brukowej. I to właśnie podjazd z kostki jest najbardziej nowoczesnym i estetycznym wyborem.

Podjazd z kostki brukowej - nowocześnie i elegancko

Kostka brukowa – nie tylko podjazd

Kostka brukowa to wręcz opcja idealna. Jest trwałym, estetycznym i łatwo dostępnym surowcem. Doskonale znajduje zastosowanie nie tylko podczas wykańczania podjazdów, ale i do budowanie schodów zewnętrznych lub altan i tarasów. Spory wybór kształtów, kolorów i faktur sprawia, że kostka brukowa chętnie jest wykorzystywana również przez architektów krajobrazu oraz podczas projektowania ogrodów.

Podjazd z kostki brukowej - nowocześnie i elegancko

Pośród najważniejszych zalet wykorzystania kostki brukowej wymienić można:

  • trwałość,
  • różnorodność, która pozwala na dopasowanie kostki do praktycznie każdego projektu ogrodowego i architektonicznego,
  • możliwość tworzenia skomplikowanych kształtów,
  • łatwość układania nawet na niewielkich powierzchniach.

Aby kostka dłużej nam służyła

Aby jednak nawierzchnia ułożona z kotki brukowej służyła nam długie lata, niezbędne jest prawidłowe jej ułożenie. Nie jest to proces trudny, wymaga jednak precyzji i znajomości kilku prostych zasad:

  1. odpowiednio przygotowane podłoże – powinno się ono składać z podbudowy o odpowiedniej grubości i podsypki (na tym etapie nie warto oszczędzać),
  2. prawidłowo wykonane spoiny – powinny mieć one pomiędzy 3-5 mm i być bardzo dokładnie wypełnione piaskiem,
  3. układanie kostek pochodzących z rożnych partii – ten krok zapewni nam równomierne i naturalne rozłożenie różnic kolorystycznych jakie pojawiają się na etapie barwienia.

Ważnym czynnikiem, który pozwoli nam zachować ładny wygląd podjazdu z kostki brukowej jest jego odpowiednia impregnacja i czyszczenie. Regularnie dbając o stan kostki, dłużej zachowamy oryginalny jej kolor oraz zabezpieczymy ją przed zmiennymi i nierzadko trudnymi warunkami atmosferycznymi. O tym, jak prawidłowo dbać o poszczególne rodzaje kostki brukowej dowiecie się w tym artykule.

Author: Tomek

Dodaj komentarz